fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Radca prawny nie płacił podatków, więc został zawieszony - orzeczenie izby dyscyplinarnej SN

Radca prawny
Fotorzepa / Marian Zubrzycki
Wiesław W., radca prawny z Gorzowa, przez trzy miesiące nie może wykonywać zawodu ani sprawować patronatu przez dwa lata. Wszystko dlatego, że nie rozliczał się z fiskusem.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego oddaliła kasację mecenasa W. Ten, prowadząc kancelarię, nie płacił podatku. Został za to w 2017 r. prawomocnie skazany wyrokiem nakazowym Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim. Chodziło o karę za przewinienie dyscyplinarne polegające na postępowaniu sprzecznym z prawem oraz godnością zawodu radcy. Sprawa trafiła w końcu do ID SN z kasacją. Ten uznał, że zachowanie radcy prawnego powinno być wzorem dla innych członków danego społeczeństwa.

Czytaj także:

– Wyższe standardy postępowania nałożone na radców prawnych jako przedstawicieli zawodu zaufania publicznego wynikają przede wszystkim z konieczności ochrony godności i autorytetu radcy prawnego i korporacji jako wartości, z której wyprowadza się wzorcową powinność zachowania – uznał SN.

I zauważył, że oceniając zachowanie radcy prawnego, należy każdorazowo zweryfikować, czy jego postępowanie w danych okolicznościach było zgodne z wzorcową powinnością zachowania. W tej sprawie zgodne nie było – uznał SN.

Czyn obwinionego został oceniony przez sąd powszechny jako wykroczenie skarbowe.

Sygn. akt: II DSI 63/20

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA