fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Patrioty obronią także Rumunię

AFP
Armia USA przyznała firmie Raytheon kontrakt o wartości 395,8 mln dol. na produkcję systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot dla Rumunii.

Zgodnie z umową ogłoszoną przez Departament Obrony USA 24 maja 2018 r., Rumunia dołączy do grona użytkowników sprawdzonego w walce systemu, a Raytheon zbuduje swoje rakietowe zestawy, wykorzystując „doświadczenia zebrane podczas produkcji 220 jednostek ogniowych”. - Dotrzymamy ustalonego przez Rumunię harmonogramu wdrożenia systemu – oświadczył Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obrony firmy Raytheon. Wiceprezes Laliberty ujawnił, że Raytheon „pracuje nad tym, aby rumuński przemysł mógł dołączyć do globalnego łańcucha dostaw i zapewne wkrótce amerykański koncern złoży pierwsze zamówienie w jednej z rumuńskich firm”.

Bukareszt wyprzedza Warszawę

Szefowie Raytheona poinformowali, że zakontraktowali już u swoich poddostawców niezbędne komponenty potrzebne do zrealizowania rumuńskiego kontraktu.

Rumunia podpisała umowę (Letter of Offer and Acceptance – LOA) na zakup systemu Patriot 29 listopada 2017 r., dzięki czemu wyprzedziła Polskę i stała się szóstym państwem NATO, które zakupiło ten system. Polskie MON podpisało z amerykańską administracją umowę LOA o globalnej wartości 4,75 mld dol. 28 marca, stając się siódmym państwem NATO, które będzie używać Patriotów.

Obecnie w Europie rośnie zainteresowanie rakietowym systemem przeciwlotniczym dostarczanym przez Raytheon i jego partnerów . Zakończono m in. już proces notyfikacji Kongresu USA w związku z potencjalną sprzedażą systemu Patriot Siłom Zbrojnym Szwecji. 7 maja br. szwedzkie Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że otrzymało umowę LOA na zakup Patriotów.

Rośnie grupa użytkowników

Patriot stanowi lub wkrótce stanie się orężem zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej armii 15 państw. W skład systemu wchodzą radary, stanowiska dowodzenia i zarządzania walką oraz kilka typów pocisków przechwytujących. Broń służy do wykrywania, identyfikacji i zwalczania taktycznych pocisków balistycznych, rakiet manewrujących, dronów, nowoczesnych samolotów i innych zagrożeń w przestrzeni powietrznej. 

Obroty Raytheon Company w 2017 r. wyniosły 25 mld dolarów. Firma z główną siedzibą w Waltham w stanie Massachusetts zatrudnia 64 000 pracowników na całym świecie, specjalizuje się w dziedzinie precyzyjnego uzbrojenia i obrony powietrznej, a na rynku cywilnym oferuje rozwiązania związane z cyberbezpieczeństwem. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA