fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Surowe kary za pedofilię w rządowym projekcie zmian w kodeksie karnym

Adobe Stock
Sprawcy brutalnych zbrodni pedofilskich nie wyjdą wcześniej z więzienia. Skazani na dożywocie mogą w nim zostać do końca życia.

We wtorek, po tym, gdy politycy rozpoczęli festiwal zaostrzania kar za pedofilię, potężny projekt zmian w kodeksie karnym ekspresowo przyjął rząd. Z poprawkami, o których już w niedzielę mówił Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

– Będzie surowiej dla przestępców, w tym pedofilów – zapowiedzieli zgodnie podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, premier, oraz Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Co proponują?

Czytaj też:

Po pierwsze, podwyższenie granicy wieku, z którą związana jest ochrona dzieci. Dziś granica odpowiedzialności karnej za czyny pedofilskie, jeśli chodzi o wiek ofiary, wynosi 15 lat, będzie lat 16.

Sąd będzie jednak mógł odstąpić od wymierzenia kary lub ją nadzwyczajnie złagodzić, jeśli wiek sprawcy i ofiary jest bardzo zbliżony, a okoliczności nie wskazują na wykorzystywanie seksualne.

Po drugie, zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu. Dziś przedawnia się po upływie 20 lat od jego popełnienia, a jeśli w tym czasie wszczęto postępowanie – po 30 latach.

Po trzecie, kary za pedofilię staną się surowsze. I tak, gwałcicielowi dziecka grozić będzie od 5 do 30 lat więzienia (dziś od 3 do 15). Jeśli w następstwie gwałtu dziecko poniesie śmierć – kara dożywotniego pozbawienia wolności. Surowiej ma być też karane seksualne wykorzystywanie dzieci. Dziś to od 2 do 12 lat więzienia, będzie od 2 do 15 lat. Możliwe się stanie zaostrzenie odpowiedzialności wobec sprawcy za przestępstwo seksualnego wykorzystania dziecka w sytuacji, gdy pozostaje ono pod jego opieką. W takiej sytuacji sąd orzeknie karę więzienia przewidzianą za dany rodzaj przestępstwa w wysokości nie mniejszej niż dolna granica kary zwiększona o połowę.

I zmiana czwarta: sprawcy brutalnych zbrodni pedofilskich nie wyjdą z więzienia na przedterminowe zwolnienie (dziś mogą się o nie ubiegać po odbyciu połowy kary). Jeśli sprawca zgwałci i zabije dziecko, sąd, będzie mógł wyłączyć w ogóle możliwość uzyskania przez skazanego warunkowego zwolnienia z więzienia.

Zmiana piąta to wprowadzenie bezwzględnego dożywocia (bez możliwości wyjścia na wolność). Kolejna zmiana dotyczy rejestru pedofilów – wpisywany do niego będzie zawód wyuczony i wykonywany przez sprawcę w momencie popełnienia przestępstwa.

Celem tych wszystkich zmian jest prowadzenie bezwzględnej walki z pedofilią.

Jeśli chodzi o kary dotyczące innych przestępstw, projekt przewiduje likwidację osobnej kary 25 lat więzienia i wprowadzenie elastycznego wymiaru kar: od 15 dni do 30 lat pozbawienia wolności oraz dożywocia.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA