fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

#RZECZoPRAWIE: Piotrowski o nowym parlamencie

Ryszard Piotrowski
tv.rp.pl
- Zróżnicowanie pomiędzy izbami wynika z faktu, że ukształtowały się odmienne większości w sejmie i senacie - mówił w programie #RZECZoPRAWIE prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW.

Zdaniem prawnika może to prowadzić zarówno do wzmocnienia demokracji przedstawicielskiej, jak i do jej osłabienia.

- Jeśli senat będzie we władzy partii politycznej a sejm także we władzy większości parlamentarnej, to będziemy mieli kontynuację dotychczasowego modelu – mówił ekspert.

- Jeśli okaże się, że senat ma szansę na to, by stać się ponadpartyjną izbą społecznej kontroli władzy, to jest to perspektywa, która uzasadnia dwuizbowość - dodał.

Według konstytucjonalisty możliwe jest, by senat wzniósł się ponad partyjność i wystąpił w stosunku do sejmu w roli społecznego, obywatelskiego kontrolera.

- Ryzyko nietrwałości obecnej większości zależy od tego, jaki będzie wynik wyborów prezydenckich, jaka będzie sytuacja gospodarcza, zewnętrzna, międzynarodowa - powiedział.

Wyjątkowość sytuacji zdaniem Piotrowskiego polega na tym, że ukształtowała się alternatywa do większości sejmowej i tym samym w obrębie systemu ustrojowego mamy nieco różne spojrzenie na sprawy publiczne.

- Ta różnorodność może być paraliżująca ale i niezwykle twórcza - podkreślił. - Zależy to od tego, jak sejm będzie reagował na przedłożenia senackie - podsumował.

Posłuchaj całej rozmowy z prof. Ryszardem Piotrowskim

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA