fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Marcin Matczak nie odbierze nominacji profesorskiej z rąk prezydenta Andrzeja Dudy

Marcin Matczak
rp.pl
Prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Marcin Matczak, wystosował apel do prezydenta Andrzeja Dudy w związku ze swoją nominacją na profesora zwyczajnego.

W poniedziałek w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie, które nadaje Marcinowi Matczakowi tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauk prawnych.

Na wstępie swojego apelu Matczak podziękował prezydentowi, że z nominacji profesorskiej nie uczynił sprawy politycznej, i że krytyka, "którą wobec Pana i Pana obozu politycznego wielokrotnie kierowałem, nie została przez Pana wykorzystana, aby tę nominację opóźniać". - Doceniam i dziękuję Panu za normalność, którą Pan tą decyzją pokazał - podkreślił.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że na nominację czekają inni polscy uczeni, jak prof. Michał Bilewicz czy prof. Walter Żelazny. - Proszę nie kazać im dłużej czekać - oni także poświęcili istotną część swojego życia, aby zrozumieć, jak działa ten złożony świat i aby służyć społeczeństwu tą wiedzą. Także oni zasługują na nominacje profesorskie, a czekają na nie o wiele dłużej, bo już kilka lat. Zasługują na te nominacje nie mimo krytyki, którą publicznie w rozmaitych kwestiach przedstawiają, ale właśnie ze względu na to, że ją głoszą - pisze Matczak.

W apelu wykładowca UW poinformował, że nie weźmie udziału w uroczystym odebraniu nominacji w Pałacu Prezydenckim. Jak wyjaśnił: "Szczególnie teraz jestem zobowiązany pozostać wierny wartościom, które są bliskie każdemu prawnikowi: wierności Konstytucji i szacunkowi dla prawa. Pana działania w ostatnich latach były, niestety, zaprzeczeniem tych wartości. Nie jest to moja prywatna opinia, ale zdanie podzielane przez ogromną większość polskich prawników, a także potwierdzone przez niezależny, polski Trybunał Konstytucyjny oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

- Nie mogę pozwolić na to, aby uściśnięcie Pana dłoni zostało odebrane jako choćby cień akceptacji dla tych działań - zaznaczył Matczak.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA