fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Czy bonem turystycznym można zapłacić za kampera lub łódkę

Adobe Stock
Z polskiego bonu turystycznego można sfinansować tylko usługę hotelarską lub turystyczną.

Jachty, przyczepy kempingowe, kampery – to wakacyjne domy na wodzie lub kółkach. Dzięki nim można unikać skupisk ludzkich i nie narażać rodziny na zarażenie koronawirusem. Jednak jadąc na takie wakacje z dziećmi, nie możemy zapłacić za nie polskim bonem turystycznym.

– Wynajem łódki czy przyczepy to nie usługa turystyczna ani usługa hotelarska. A tylko takie usługi mogą być sfinansowane z bonu – tłumaczy konsultant na infolinii ZUS.

Mimo to na liście podmiotów, u których można zrealizować bon, są m.in. jachtkluby. Oferują one jednak np. obozy żeglarskie lub noclegi w obiektach w porcie, a dodatkowo wynajem łódki. Jeżeli zakupimy dwie usługi turystyczne za wspólną cenę, będziemy mieć do czynienia z imprezą turystyczną. Ich finansowanie z bonu jest zgodne z prawem.

Przepisy nie pozostawiają wątpliwości – za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Impreza turystyczna to zaś impreza, o której mowa w ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Jest to więc połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji. Taka usługa to przewóz pasażerów, zakwaterowanie lub wynajem pojazdów samochodowych.

Usługi hotelarskie to zaś krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych.

– Ustawa o polskim bonie turystycznym ma bardziej chronić przedsiębiorców turystycznych przed skutkami kryzysu, niż wspierać finansowo rodziny – wyjaśnia prof. Hanna Zawistowska z Katedry Turystyki Szkoły Głównej Handlowej.

W tym sezonie wynajem jachtów, przyczep kempingowowych oraz kamperów cieszy się powodzeniem. Przedsiębiorców prowadzących taki biznes nie trzeba więc dodatkowo wspierać.

– W tym roku zainteresowanie wynajęciem kampera było o 30–40 proc. wyższe niż w latach poprzednich. Dzwonili do nas klienci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z wakacji w kamperze i tego typu usług. W Polsce otworzyło się również w tym roku około 100 nowych małych wypożyczalni, mających jednego lub dwa kampery – mówi Adam Soczewka, właściciel wypożyczalni CamperyAsone.pl.

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię Covid-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Polski bon turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r. Bon można wykorzystać do opłacenia m.in. pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy zapłacenia za wyjazd dziecka na kolonię lub obóz harcerski, a także uczestnictwa w obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Bon przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500+.

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA