fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Powstanie Warszawskie

Ambasada Niemiec upamiętniła rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Ambasada Niemiec w Warszawie opuściła flagi do połowy masztu. Zrobiła to „na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością stolicy podczas Powstania Warszawskiego”.

Zdjęcia z opuszczonych do połowy masztu flag przed budynkiem pojawiło się na oficjalnym profilu Ambasady Niemiec w Warszawie na Twitterze.

Na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością Warszawy podczas Powstania Warszawskiego Ambasada Niemiec opuściła dziś flagi do połowy masztu – napisano.

W tweecie dodano, że „chargé d'affaires Ambasady złożył kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego" .

W ciągu trzech godzin wpis zyskał ponad tysiąc polubieni i setki komentarzy. Dziękujemy – napisał jeden z internautów.

Inny dodał: - „Nie będziemy rozliczać wnuków za mordy ich dziadków. Przyszłość nie historia". Kolejny dodał: „Pamiętajmy o bolesnej przeszłości i patrzmy razem w przyszłość. Europa musi być wolna od dyktatur."

Natomiast radny PiS ze Szczecina Dariusz Matecki napisał - „Bukiet kwiatów - koszt 150 zł. Zniszczenie Warszawy - koszt 45,3 mld dolarów."

1 sierpnia 1944 roku na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Po stronie niemieckiej brało w nim udział 50 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS i policji, zginęło 16 tys., a 9 tys. zostało rannych.

Ogromne były straty wśród ludności cywilnej stolicy. Niemcy zabili ok. 180 tys. mieszkańców, w tym znaczna część w rzezi na Woli i Ochocie.

Pozostałych ok. 500 tys., wypędzono z Warszawy, a samo miasto zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA