fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Polak nie płaci PIT za ukraińską pomoc domową

123RF
Osoba fizyczna może zatrudnić zagraniczną gosposię bez podatkowych formalności. Nie płaci zaliczek na PIT, ani nie wystawia informacji PIT-11.

Nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby fizyczne coraz częściej podpisują umowy z zagranicznymi pracownikami. Skarbówka potwierdziła właśnie, że osoba zatrudniająca Ukraińca nie jest płatnikiem PIT.

Taką odpowiedź uzyskał podatnik, który w sierpniu 2019 r. zawarł umowę o świadczenie usług pomocy domowej z obywatelką Ukrainy. Podkreślił, że jest to umowa między osobami fizycznymi, żadna z nich nie prowadzi działalności gospodarczej. Do obowiązków zleceniobiorczyni należy sprzątanie, robienie zakupów oraz przygotowanie posiłków dla matki wnioskodawcy, która wymaga pomocy z racji podeszłego wieku. Miejscem świadczenia usług jest mieszkanie starszej pani. Ukrainka otrzymuje wynagrodzenie w gotówce, po zakończeniu miesiąca.

Podatnik poinformował, że centrum interesów życiowych kobiety znajduje się na Ukrainie, gdzie ma rodzinę i majątek. Nie posiada dokumentu urzędowego zaświadczającego o rezydencji podatkowej ukraińskiej. W 2019 r. przebywała w Polsce ponad 183 dni.

Zapytał, czy w tej sytuacji staje się płatnikiem podatku dochodowego w Polsce, zwłaszcza gdy pobyt kobiety w Polsce przekroczy 183 dni w roku podatkowym.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że nie. Wyjaśnił, że skoro wnioskodawca nie zawarł umowy zlecenie jako przedsiębiorca, to wynagrodzenie wypłacane na jej podstawie powinien zakwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Z polsko – ukraińskiej umowy o unikaniu opodatkowania wynika, że uzyskiwany w Polsce dochód osoby zamieszkałej na Ukrainie, wypłacany przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, kwalifikowany do innych źródeł, jest opodatkowany tylko na Ukrainie. W Polsce dochód ten nie podlega opodatkowaniu. W takiej sytuacji, na zleceniodawcy/usługodawcy nie ciążą obowiązki płatnika ani obowiązki informacyjne.

„Wnioskodawca nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego bądź zaliczek na PIT. Na wnioskodawcy nie ciąży również obowiązek wystawienia informacji PIT-11" – napisał dyrektor KIS.

Nr interpretacji 0112-KDIL3-2.4011.373.2019.1.AMN

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA