fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Papież Franciszek

Papież przyjął rezygnację polskiego biskupa

Biskup Jan Tyrawa
PAP, Marek Zakrzewski
Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy - informuje nuncjatura apostolska w Polsce.

Obecnie diecezją bydgoską, jako administrator apostolski sede vacante, zarządza bp Wiesław Śmigiel - wynika z komunikatu.

Jak czytamy w komunikacie nuncjatury "w następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska (...) przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy w sprawach o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej".

"Po zakończeniu tego postępowania, mając na uwadze również inne trudności w zarządzaniu diecezją, biskup bydgoski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi, przyjętą dziś przez Ojca Świętego" - czytamy w dalszej części komunikatu.

Biskup Jan Tyrawa zeznawał w 2020 roku przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy, który prowadził sprawę byłego ministranta wykorzystywanego seksualnie przez księdza. Mężczyzna domagał się odszkodowania od archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej.

Mężczyzna twierdził, że przełożeni księdza, który go wykorzystywał, wiedzieli o jego skłonnościach, ale nie odsunęli go od pracy z dziećmi i młodzieżą. Ksiądz miał być jedynie przenoszony między parafiami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA