fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzeł innowacji

Nowe technologie z Konstancina

Członkowie kapituły konkursu „Orzeł Innowacji – Start-Up!”
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
GeniCore to – według kapituły konkursu „Rzeczpospolitej" – najbardziej perspektywiczny start-up w Polsce.

Znamy już finalistę najnowszej edycji konkursu „Orzeł innowacji". Tym razem członkowie kapituły konkursu – która spotkała się już po raz ostatni – poszukiwali najbardziej perspektywicznej młodej firmy z innowacyjnym pomysłem biznesowym.

„Orzeł Innowacji – Start-Up!" wygrała, choć nie jednomyślnie, spółka technologiczna z Konstancina-Jeziorny, która jest na dobrej drodze, by podbić m.in. Europę, USA, Japonię czy RPA.

– Rywalizacja w konkursie była bardzo zacięta. Różnorodność projektów, które zostały w nim zaprezentowane, świadczy o tym, że Polska może być dumna ze sposobu, w jaki rozwijają się rodzime start-upy – mówi Marcin Kozłowski, global manager w Business Link, członek kapituły „Orła Innowacji".

Wysoki poziom polskich start-upów

Konkurs „Orzeł Innowacji – Start-Up!" to kolejna odsłona wydarzenia, które miało finał we wrześniu i spotkało się z ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców. Wówczas członkowie kapituły wybierali najbardziej innowacyjną polską firmę. Jednogłośnie wygrał CD Projekt, producent gry „Wiedźmin". W najnowszej edycji konkursu, przeznaczonej dla start-upów, wygrał natomiast GeniCore.

Jak tłumaczy Maciej Balsewicz, dyrektor finansowy EasyPack i członek kapituły, poziom kandydatów, którzy rywalizowali o nagrodę główną, czyli kampanię reklamową w takich tytułach, jak dzienniki „Rzeczpospolita" i „Parkiet", magazyn „Bloomberg Businessweek Polska" czy miesięcznik „Sukces", oraz pakiet szkoleń wartości 5 tys. zł, był bardzo wysoki.

Członkowie jury – w skład którego weszli m.in. Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Filip Thon, prezes RWE Polska, prof. Piotr Moncarz, współzałożyciel US-Polish Trade Council i twórca US-Poland Innovation Hub, a także Andrzej Gliński, członek zarządu Banku Millennium czy Krzysztof Wieczorek, pełnomocnik rektora Politechniki Warszawskiej ds. inżynierii finansowania projektów – nie mieli prostego zadania.

– Firmy, i to nie tylko te, które weszły do ścisłego finału, zaprezentowały niezwykle ciekawe projekty – podkreśla Maciej Balsewicz.

Jurorzy postanowili więc wyróżnić jeszcze cztery start-upy. W finałowej piątce – obok zwycięzcy – znalazły się więc również takie młode i innowacyjne spółki, jak Social WiFi, Easy Solar oraz Sher.ly i Carbon Workshop.

Własne technologie i patenty

Zwycięzca, GeniCore, to spółka technologiczna, która specjalizuje się w innowacyjnym spiekaniu materiałów kompozytowych. W tej dziedzinie ma ambicje stania się światowym liderem.

Do głównych produktów firmy należą nowatorskie urządzenie PPC, służące do spiekania materiałów proszkowych, oraz innowacyjny kompozyt DEC.

– W obu powyższych obszarach upatrujemy dużego potencjału dalszego rozwoju, związanego m.in. z rozwojem aplikacji wykorzystujących innowacyjny kompozyt DEC (diamond enhanced cemented carbide – red.) – tłumaczą w spółce z Konstancina. – Technologie metalurgii proszków GeniCore bazują na własnych wynalazkach, będących przedmiotem międzynarodowych zgłoszeń patentowych. Znajdują zastosowanie przy wytwarzaniu innowacyjnych materiałów kompozytowych stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.

Start-up ma już ochronę patentową swoich wynalazków w UE, Korei, Japonii, RPA, Rosji i USA. Wdrażany przez spółkę projekt ma szansę zawojować sektor, którego wartość sięga dziesiątek miliardów euro.

GeniCore ma już grono odbiorców, w efekcie generuje przychody liczone w milionach złotych.

Innowacyjne projekty

Wśród wyróżnionych w ramach „Orła Innowacji" firm znalazł się m.in. Social WiFi. Spółka wdraża usługę, dzięki której można zmienić swoje tradycyjne Wi-Fi w narzędzie analityczno-marketingowe. Z rozwiązania korzysta już ponad 0,7 mln klientów, m.in. w USA czy Arabii Saudyjskiej.

Easy Solar stworzył pierwszą aplikację mobilną do projektowania „szytych na miarę" zestawów fotowoltaicznych, które w przyszłości mogą dostarczać energię słoneczną do gniazdek w naszych domach.

Carbon Workshop to start-up założony przez absolwentów Politechniki Warszawskiej, którzy zrobili portfel z włókna węglowego, blokujący przepływ fal radiowych, co chroni dane zapisane na kartach, wyposażonych w system paypass.

A Sher.ly to start-up, który powstał dzięki zbiórce na portalu crowdfundingowym Kickstarter. Prowadzi usługi eksportu i przetwarzania danych w chmurze, oparte na własnych urządzeniach zwiększających bezpieczeństwo danych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA