fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

ZDF nie chce przeprosić za "polskie obozy zagłady"

Fotorzepa, Piotr Guzik
Niemiecka telewizja ZDF odwołała się od klauzuli wykonalności wyroku, który zapadł w związku z użyciem przez tę stację określenia "polskie obozy zagłady". ZDF twierdzi, że nakaz przeprosin to pokłosie zmian w Polsce po nastaniu rządów PiS.

Stacja ZDF została pozwana za nazwanie obozów zagłady "polskimi" przez więźnia Auschwitz Karola Tenderę. Do wniosku o ukaranie stacji przyłączyli się prawnicy i rzecznik Praw Obywatelskich.

Sąd Apelacyjny w Krakowie w grudniu 2016 roku nakazał ZDF umieszczenie przeprosin na stronie internetowej stacji, widocznych przez 30 dni.

Stacja jednak nie do końca wyrok wykonała. Co prawda przeprosiny zamieszczono, ale zatytułowano je "Przeprosiny Karola Tendery" i umieszczono na dole strony, zamiast wyeksponować.

W lutym tego roku sąd w Moguncji zasądził wobec ZDF klauzulę wykonalności wyroku. Jak się dowiedziało TVP Info, stacja złożyła jednak apelację.

ZDF argumentuje, że wyrok jaki zapadł, jest efektem sprawowania władzy w Polsce przez rząd, który „funkcjonuje pod hasłem aktywnej polityki historycznej ukierunkowanej na ochronę dobrego imienia państwa polskiego i Polaków”. Stacja podkreśla, że rząd PiS przeprowadzając w Polsce reformę sądownictwa obalił Trybunał Konstytucyjny, a sądy w Polsce nie są niezawisłe.

Więcej - TVP Info.

 

 

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA