fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Jasnogórscy paulini zmieniają regulamin sanktuarium

Jasna Góra
Fotorzepa, Monika Kuc
Od końca czerwca w sanktuarium na Jasnej Górze będzie obowiązywał nowy regulamin. Osobom świeckim nie będzie wolno zabierać głosu podczas wydarzeń religijnych. Prace nad regulaminem trwają od końca maja.

Ojcowie Paulini wypowiedzieli się na temat zmian po niedzielnym wystąpieniu minister rozwoju i wicepremier Jadwigi Emilewicz, która z ambony w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przemawiała do uczestników Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców.

Minister mówiła m.in. o pomocy państwa dla przedsiębiorców zmagających się z rzeczywistością w czasie pandemii.

Na wystąpienie Emilewicz zareagowała Konferencja Episkopatu Polski. Jej rzecznik ks. Paweł Rytel-Andrianik napisał w oświadczeniu m.in., że "prowadzenie agitacji wyborczej w kościele lub budynku parafialnym należy uznać za naganne i niezgodne z misją Kościoła".

Po tym zdarzeniu głos zabrali również ojcowie paulini, którzy są gospodarzami Jasnej Góry. Ich rzecznik, o. Michał Legan, przekazał, że od chwili powołania nowego zarządu Jasnej Góry, tj. od 26 maja, trwają prace nad nowym regulaminem, który będzie obowiązywał w sanktuarium od końca czerwca.

- Rozumiem doskonale tych, którzy poczuli się urażeni wystąpieniem o charakterze nieliturgicznym w Kaplicy Matki Bożej - mówi o. Legan.

Nowe przepisy regulują m.in. zasady zabierania głosu przez osoby świeckie w czasie wydarzeń religijnych.

Obecnie takie wystapienia nie są konsultowane z paulinami, a odbywają się za zgodą organizatorów pielgrzymek.

Jak pisze Interia, która dotarła do dokumentu, decyzją przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego w kaplicy Matki Bożej osoby świeckie nie będą mogły wygłaszać żadnych wystąpień, poza momentami modlitwy. Poza tym organizatorzy pielgrzymek będą musieli konsultować zaproszenia kierowane do członków episkopatu, polityków i innych osób publicznych. Rzecznik Jasnej Góry podkreślił, że poza Kaplicą Cudownego Obrazu osoby świeckie będą mogły przemawiać, ale po pierwsze - będą to wystąpienia oddzielone od liturgii, a po drugie na wystapienia osób i swieckich, i duchownych bedzie potrzebna zgoda, choć Jasna Góra nie zamierza ingerować w treść tych wystapień.

Źródło: Interia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA