fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Indie: W Gangesie ciała ofiar COVID-19

AFP
Rząd Indii oficjalnie potwierdził, że w Gangesie i innych rzekach natrafiono na zwłoki ofiar COVID-19. Potwierdza to niepokojącą praktykę, która może wynika z ubóstwa i strachu przed chorobą.

Obrazy ciał dryfujących w dół rzeki Ganges, którą hindusi uważają za świętą, wstrząsnęły krajem, który zmaga się z najwyższym na świecie wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

Media powiązały ostatni wzrost liczby takich ciał z pandemią, ale północny stan Uttar Pradesh, zamieszkały przez 240 milionów ludzi, do tej pory nie ujawnił publicznie przyczyny zgonów.

- Administracja ma informacje, że ciała osób, które zachorowały na COVID-19 lub inną chorobę, są wrzucane do rzek, zamiast być utylizowane zgodnie z procedurami - powiedział wysoki urzędnik państwowy Manoj Kumar Singh. - W rezultacie ciała zostały wyłowione z rzek w wielu miejscach - dodał.

Singh poinformował jednocześnie, że autopsje kilku ciał w dystrykcie Ghazipur nie ujawniły infekcji wirusem.

- Ciała są w stanie rozkładu, więc nie jestem pewien, czy można stwierdzić dodatni wynik - przekazał.

Premier Narendra Modi wezwał w sobotę urzędników do wzmocnienia zasobów wiejskiej opieki zdrowotnej i zwiększenia nadzoru, ponieważ wirus rozprzestrzenia się szybko w tych obszarach.

Uttar Pradesh, gdzie mieszka więcej ludzi niż w Brazylii czy Pakistanie, zostało poważnie dotknięte drugim wzrostem zachorowań na COVID-19. Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że wiele przypadków nie zostało wykrytych na wsiach, gdzie mieszka większość ludności stanu.

Singh przekazał, że brak funduszy na materiały takie jak drewno opałowe do kremacji, przekonania religijne w niektórych społecznościach i rodziny porzucające ofiary z obawy przed chorobą były jednymi z prawdopodobnych powodów gwałtownego wzrostu ilości zwłok.

Poprosił urzędników szczebla wiejskiego, aby upewnić się, że żadne zwłoki nie zostały wrzucone do wody i powiedział, że rząd stanowy zapłaci biednym rodzinom po 5000 rupii (68 dolarów) za kremację lub pochowanie ciał zmarłych.

Stan poprosił również policję o patrolowanie rzek w celu powstrzymania tego procederu.

W Indiach od niemal dwóch tygodni utrzymuje się średnia ok. 4000 zgonów z powodu COVID-19, ale eksperci ds. zdrowia mówią, że statystyki są prawdopodobnie znacznie wyższe.

W sobotę rzecznik prasowy Uttar Pradesh Navneet Sehgal zaprzeczył doniesieniom mediów, jakoby w ostatnich dniach z rzek w tym stanie i sąsiednim Biharze wyłowiono aż 2000 zwłok potencjalnych ofiar wirusa.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA