fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus: Jak skuteczna jest szczepionka na COVID-19 z Indii?

Pracownik ochrony zdrowia z Indii
AFP
Wstępne wyniki trzeciej fazy testów klinicznych szczepionki COVAXIN, opracowanej przez indyjski koncern biotechnologiczny Bharat Biotech, wykazują, że jest ona skuteczna w 81 procentach.

Szczepionkę koncernu Bharat Biotech dopuszczono do użycia w USA pomimo tego, że w momencie zatwierdzenia jej do użycia nieznane były jeszcze wyniki trzeciej fazy testów klinicznych w czasie której sprawdzana jest skuteczność szczepionki.

Dane indyjskich władz wskazują, że spośród 12,6 mln zaszczepionych w Indiach tylko ok. 10 proc. zaszczepiło się indyjską szczepionką. Wiele osób odmawia szczepienia COVAXIN-em.

Indyjscy lekarze i politycy liczą, że opublikowane właśnie wyniki dotyczące skuteczności szczepionki sprawią, iż mieszkańcy kraju będą częściej decydować się na krajową szczepionkę.

Według koncernu Bharat Biotech zakupem szczepionki z Indii zainteresowanych jest 40 państw świata.

W Indiach oprócz szczepionki krajowej produkcji podaje się również szczepionkę AstraZeneca, której skuteczność ma wynosić ok. 70 procent.

W Indiach w ciągu ostatniej doby wykryto 17 407 zakażeń koronawirusem (od początku epidemii ponad 11,1 mln), najwięcej od ok. pięciu tygodni. Liczba zgonów chorych na COVID-19 wzrosła o 89 - do 157 435.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA