fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Michigan: Sąd oddala pozew ws. zamrożenia gospodarki

Gretchen Whitmer, gubernator Michigan
Julia Pickett / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
Sędzia federalny oddalił pozew przeciwko gubernator Michigan, Gretchen Whitmer, w którym kwestionowano wydane przez nią rozporządzenie wprowadzające obostrzenia w stanie w związku z epidemią koronawirusa. Na mocy rozporządzenia mieszkańcy stanu mieli pozostawać w domach, a większość przedsiębiorstw musiało zostać zamkniętych.

Sędzia Bernard Friedman oddalając pozew podkreślił, że konstytucja USA nie pozwala na składanie przed sądami federalnymi pozwów przez obywateli przeciwko władzom stanowym, co uniemożliwia powodom z Michigan pozwanie Whitmer, za jej działania w ramach pełnienia funkcji gubernator stanu Michigan, przed sądem federalnym.

Pozywający gubernator twierdzili, że rozporządzenie Whitmer pozbawiło ich należnych im praw - w tym doprowadziło do niekonstytucyjnego pozbawienia ich własności.

Reprezentujący pozywających prawnik, David Helm zapowiedział, że jego klienci złożą apelację.

Podobny pozew jest rozpatrywany przez sąd federalny w Kalamazoo (Michigan).

Michigan jest jednym ze stanów USA najciężej dotkniętych epidemią koronawirusa. Reżim kwarantanny wprowadzony w stanie przez gubernator Whitmer był bardzo surowy, co doprowadziło do protestów mieszkańców przeciwko rozporządzeniom i ściągnęło na gubernator krytykę ze strony przedstawicieli biznesu i prezydenta Donalda Trumpa.

W ubiegłym tygodniu Whitmer wydała nowe rozporządzenie pozwalające na częściowe otwarcie w czerwcu sklepów, restauracji, barów i salonów fryzjerskich - w nowym reżimie sanitarnym. Kina i siłownie będą mogły otworzyć się w północnej części stanu w środę.

Whitmer przekonuje, że odmrażanie gospodarki stanu musi być wolne, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się kolejnej fali zakażeń.

Gubernator Michigan jest jedną z kandydatek do startu w wyborach prezydenckich z Joe Bidenem, jako jego kandydatka na wiceprezydenta.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA