fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce: We wtorek 160 nowych przypadków

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Liczba potwierdzonych badaniami przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 2215 - podało Ministerstwo Zdrowia. W szpitalu w Tychach zmarła 70-letnia kobieta, 32 ofiara epidemii w naszym kraju.

We wtorek resort zdrowia poinformował o 160 kolejnych osobach, u których testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dały wynik pozytywny. Doniesienia sprzed godz. 9 mówiły o 77 nowych przypadkach, sprzed godz. 15 - o kolejnych 83.

Nowo potwierdzone przypadki dotyczą województw: dolnośląskiego (9), kujawsko-pomorskiego (4), lubelskiego (17), łódzkiego (6), małopolskiego (18), opolskiego (12), podkarpackiego (13), pomorskiego (4), śląskiego (46), świętokrzyskiego (9), warmińsko-mazurskiego (1), wielkopolskiego (13), zachodniopomorskiego (8).

We wtorek resort poinformował też o śmierci 70-letniej kobiety zakażonej koronawirusem, hospitalizowanej w Tychach. To 32 ofiara epidemii w Polsce.

Na świecie liczba przypadków wirusa przekroczyła 800 tys., a liczba ofiar - 39 tys.

Div

Div2

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA