fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

USA: Testy rakietowe Korei Północnej naruszyły rezolucję ONZ

AFP
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton powiedział, że niedawne wystrzelenie rakiet przez Koreę Północną było naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wezwał Kim Dzong Una do powrotu do rozmów na temat denuklearyzacji.

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy ważny amerykański urzędnik ocenia północnokoreańskie testy jako naruszenie rezolucji ONZ. 

Dzisiejsze słowa Boltona mają zatrzymać program rozwoju broni jądrowej i poprzedzają wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa w Japonii.

Czytaj także: 

Yonhap: Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk

Rakiety Kim Dzong Una przeleciały nad Japonią

- Rezolucja ONZ zabrania wystrzeliwania jakichkolwiek pocisków balistycznych - powiedział Bolton. - Próby Korei Północnej obejmowały pociski balistyczne krótkiego zasięgu, więc nie było wątpliwości, że było to naruszenie - dodał.

Na początku miesiąca Kim Dzong Un osobiście nadzorował test nowej rakiety. Zdaniem ekspertów pocisk był mały, szybki pocisk jest łatwy do ukrycia.

Bolton powiedział, że Stany Zjednoczone są nadal otwarte na rozmowy z reżimem Kima. - Trump trzyma przed Kimem otwarte drzwi. Kolejnym krokiem jest, aby przez nie przeszedł - mówił.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA