fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koalicja Obywatelska

Sondaż: Kto powinien być kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W 2020 roku czekają nas wybory prezydenckie. Kandydatem obozu Zjednoczonej Prawicy będzie prawdopodobnie Andrzej Duda (choć oficjalnie nie zadeklarował on jeszcze, że będzie starał się o reelekcję). A kto, zdaniem Polaków, powinien reprezentować Koalicję Obywatelską? O to zapytaliśmy uczestników sondażu SW Research dla rp.pl.

W ostatnim sondażu prezydenckim, przeprowadzonym przez Instytut Pollster dla "Super Expressu", najwięcej wskazań - 36 proc. - uzyskał Andrzej Duda. Drugie miejsce w sondażu zajął Donald Tusk, z 26 proc. wskazań.

I to właśnie Tusk był najczęściej wskazywany przez uczestników sondażu SW Research dla rp.pl jako najlepszy kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Obecnego szefa Rady Europejskiej (jego kadencja kończy się w grudniu 2019 roku) widziałoby w tej roli 25,8 proc. ankietowanych.

Zdaniem 11,5 proc. respondentów kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta powinien być Rafał Trzaskowski. 6,8 proc. widziałoby w roli kandydatki Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Barbarę Nowacką, a 6,3 proc. - Grzegorza Schetynę.

14,2 proc. uważa, że kandydatem na prezydenta Koalicji powinien być inny polityk (w kontekście walki o prezydenturę z poparciem Koalicji Obywatelskiej wymienia się ostatnio m.in. prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz).

35,5 proc. ankietowanych nie miało zdania w kwestii tego, kto powinien reprezentować Koalicję Obywatelską w wyborach prezydenckich.

- Kobiety (23%) rzadziej  niż  mężczyźni (30%) wskazywały na Donalda Tuska, jednak był to kandydat najpopularniejszy w obu grupach. Poparcie dla byłego premiera rośnie wraz z wiekiem ankietowanych - wśród osób do 24 roku życia za najlepszego kandydata uważa go 15% badanych, a wśród osób powyżej 50 lat jest to 30% respondentów. Donald Tusk jako najlepszy kandydat rzadziej wskazywany był przez osoby
z wykształceniem zasadniczym zawodowym (17%) niż przez pozostałych, badani absolwenci szkół zawodowych (46%) częściej niż pozostali nie potrafili zdecydować, kto byłby najlepszym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na stanowisko prezydenta. Donald Tusk był częściej wskazywany przez osoby zarabiające powyżej 5000 zł (48%) niż te o niższych dochodach. Częściej za najodpowiedniejszego kandydata uważali go mieszkańcy miast do 20 tys. mieszkańców oraz miast liczących między 20 tys. a 99 tys. mieszkańców – po 30% wskazań - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA