fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Katastrofa samolotu w Indiach. Maszyna zjechała z pasa startowego

AFP
Samolot Air India Express z Dubaju zjechał w piątek z pasa startowego na lotnisku w indyjskim mieście Kozhikode. Co najmniej 16 osób zginęło. Ponad 100 jest rannych.

Lot IX1344 był częścią misji Vande Bharat, w ramach której do Indii wracają jej obywatele, w związku z pandemią koronawirusa.

Na pokładzie samolotu było ponad 180 osób - podają indyjskie media. „W czasie lądowania nie zgłoszono pożaru. Na pokładzie samolotu było 174 pasażerów, 10 niemowląt, 2 pilotów i 5 członków personelu pokładowego. Według wstępnych doniesień trwa akcja ratunkowa i pasażerowie są przewożeni do szpitala” - przekazał Rajeev Jain z Ministerstwa Lotnictwa Cywilnego. Aman Puri, konsul generalny Indii w Dubaju, doprecyzował w rozmowie z Gulf News, że samolot przewoził 128 mężczyzn, 46 kobiet i 10 niemowląt.

Na zdjęciach w mediach społecznościowych można jednak zobaczyć, że maszyna uległa dużym zniszczeniom - kadłub przełamał się na dwie części. Według przedstawicieli policji stanu Kerala co najmniej 35 osób zostało rannych i przewiezionych do różnych szpitali. - Wciąż poszukujemy około 100 osób - powiedzieli urzędnicy, którzy stwierdzili, że brak oświetlenia i nieustanny deszcz wstrzymują akcję ratunkową. Według niepotwierdzonych doniesień zginęły co najmniej 3 osoby - pilot i dwóch pasażerów. Drugi pilot jest w stanie krytycznym. Później jednak agencja ANI przekazała informację o 16 ofiarach (w tym pilot) i ponad 123 rannych, zabranych do szpitali, w tym 15 w ciężkim stanie.

W opublikowanym komunikacje indyjska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (DGCA) stwierdziła, że samolot lądował w ulewnym deszczu, a po wylądowaniu na pasie startowym nr 10 dojechał do końca pasa startowego, po czym zjechała w 50-metrową dolinę i rozpadł się na dwie części. DGCA zleciła szczegółowe dochodzenie w tej sprawie.

Boeing 737 wyjechał przy lądowaniu poza pas startowy. „Lot Air India (IX-1344) z Dubaju przewożący 174 pasażerów wpadł w poślizg podczas lądowania na lotnisku Calicut w Kozhikode” - podały linie Air India Express w wydanym oświadczeniu.

Widzialność w momencie lądowania wynosiła 2000 metrów - przekazało lotnisko w komunikacie. Port lotniczy Calicut ma najkrótszy pas startowy spośród czterech lotnisk w stanie. Jest to jeden z zaledwie trzech pasów startowych typu table-top w Indiach - tzn. takich, które znajdują się na szczycie płaskowyżu lub wzgórza, a jeden lub oba końca kończą się przepaścią.

Na miejscu zdarzenia są co najmniej 24 karetki pogotowia oraz straż pożarna. Szef rządu Kerali Pinarayi Vijayan powiedział, że polecił policji i straży pożarnej podjęcie pilnych działań. „Poleciłem również urzędnikom poczynić niezbędne przygotowania w zakresie ratownictwa i pomocy medycznej” - dodał na Twitterze.

Były stanowy minister ds. turystyki Alphons Joseph Kannanthanam podkreślił, że była to druga tragedia tego dnia po tym, jak co najmniej 15 osób straciło życie w osuwisku w dystrykcie Idukki w Kerali.

Źródło: rp.pl/ News18 India
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA