fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Szef MSZ Jacek Czaputowicz: Rosja nie zablokuje przyjazdu prezydenta Dudy do Smoleńska w 10. rocznicę katastrofy

Ministrowie Jacek Czaputowicz i Siergiej Ławrow podczas spotkania w Helsinkach 17 maja
MSZ
- Nie wyobrażam sobie, aby Rosja zablokowała przyjazd głowy państwa do Smoleńska - mówi w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim szef MSZ, Jacek Czaputowicz.

Jędrzej Bielecki: Polska usiłuje utrzymać jakiś kontakt z Rosją. Spotkał się pan kilka miesięcy temu z Sergiejem Ławrowem w Helsinkach. Idą za tym jakieś dalsze pozytywne sygnały w naszych stosunkach z Rosją? Prezydent Putin będzie w Auschwitz w 75. rocznicą wyzwolenia obozu? Prezydent Duda i prezes Kaczyński będą mogli pojechać do Smoleńska w 10. rocznicę katastrofy?

Jacek Czaputowicz: Nie wyobrażam sobie, aby Rosja zablokowała przyjazd głowy państwa do Smoleńska. Nie wiemy, kto przyjedzie z Rosji do Auschwitz, gospodarzem jest Muzeum. Z pewnością nie chciałbym, aby Polska była  postrzegana jako główny wróg Rosji, w szczególności biorąc pod uwagę politykę, jaką prowadzi Francja i inne kraje. Ale jednocześnie Rosja nie zmieniła swojej polityki wobec Ukrainy, wobec demokratycznej opozycji czy w sprawie umowy INF. Niestety nie ma wiec w naszych relacjach przełomu.

Także w sprawie wraku Tupolewa? Ambasador Sergiej Andriejew powtarza, że Rosja go nie zwróci dopóki Polska nie zakończy  śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy.

To nie jest odpowiedź, która nas satysfakcjonuje. Mamy więc blokadę.

W Warszawie będzie nowy prezydent Ukrainy. Zgodzi się na wznowienie ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej?

W tej sprawie dochodzą do nas pewne pozytywne sygnały. Chcielibyśmy wznowienia dialogu na tematy historyczne. Prezydent Zeleński chcąc przełamać impas w Donbasie, widzi, że dotychczasowy format rozmów z udziałem tylko Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy nie powiódł się. Myśli o włączeniu nowych państw, USA i Wielkiej Brytanii.

Cały wywiad

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA