fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Chiny szukają sposobu na nakręcenie spadającej konsumpcji

Adobe Stock
Rząd Chin ogłosił posunięcia mające pobudzić spożycie konsumenckie z możliwością zniesienia ograniczeń przy kupowaniu samochodów.

Komunikat Rady Państwa stwierdza, że lokalne władze, które wprowadziły ograniczenia w sprzedaży samochodów, powinny rozważyć stopniowe złagodzenie albo zniesienie tych ograniczeń, a jednocześnie powinny zachęcać do kupowania pojazdów na nową energię  - elektrycznych albo hybrydowych. Akcje europejskich producentów zyskały na giełdzie na wiadomość o poluzowaniu przez Pekin polityki - stwierdził Reuter.

Rząd dodał, że będzie zachęcać do przekształcania w kompleksy handlowe, ośrodki rozrywek i ćwiczeń fizycznych centra handlowe mające trudności, stadiony i dawne strefy fabryczne, a także odnawianie ulic dla ruchu pieszego w dzielnicach handlowych w całym kraju.

Władze centralne wydłużą godziny pracy handlu detalicznego w ramach promowania "gospodarki nocą", niewielkie sklepy osiedlowe i restauracje będą otwarte dłużej. Ponadto Pekin zezwoli  na wydawanie przez władze miejskie zgody na detaliczną sprzedaż produktów naftowych, będzie nakłaniać do wspierania kredytami zakupów pojazdów ekologicznych i inteligentnych artykułów  gospodarstwa domowego.

Gospodarka Chin zanotowała na początku III kwartału większy spadek niż zakładano, bo wojna handlowa Stanów z tym krajem wpłynęła bardziej na firmy i na konsumentów. Wzrost w II kwartale był najmniejszy od niemal 30 lat. Sektor motoryzacji, filar wzrostu przemysłowego, stał się ofiarą malejącego popytu, lipiec był 13. kolejnym miesiącem mniejszej sprzedaży.

Analitycy spodziewają się dalszych działań w najbliższych miesiącach wspierających gospodarkę, także zachęt do zwiększania wewnętrznej konsumpcji. "Słabość chińskich danych będzie bardziej widoczna w sierpniu i wrześniu, a wtedy decydenci polityczni będą bardziej skłonni stosować  intensywniejsze działania łagodzące" - uznali w nocie analitycy z BoA Merrill Lynch. "Spodziewamy się  wznowienia polityki luzowania w inwestowaniu w infrastrukturę, bodźców w konsumpcji i złagodzenia polityki pieniężnej" - dodali.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA