fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Merkel osłabiła euro. Blisko kolejnego dołka

Bloomberg
Niemiecka kanclerz Angela Merkel zapowiedziała swoją rezygnację ze stanowiska przewodniczącej partii CDU, która współrządzi Niemcami. Ma jednak pozostać na stanowisku szefowej rządu niemieckiego.

W reakcji na te doniesienia, euro osłabło o 0,4 proc. wobec dolara. Po godz. 10:30 w poniedziałek za 1 euro płacono już tylko 13,6 USD. Kurs wrócił co prawda na podobny poziom jak w piątek, ale niewiele go dzieli od sierpniowego dołka. Od początku roku euro osłabło o ponad 5 proc. wobec dolara.

Merkel miała powiedzieć kierownictwu CDU, że na grudniowej konferencji partyjnej nie będzie walczyła o ponowny wybór na przewodniczącą tego stronnictwa. Kierowała ona partią nieprzerwanie od 2000 r. Merkel nie zapowiedziała rezygnacji ze stanowiska kanclerza (sprawowanego od 2005 r.), ale rezygnacja z kierowania partią rozpoczyna okres walki o to, kto po pani kanclerz będzie kierował niemieckim rządem.

Merkel podjęła tę trudną decyzję w reakcji na wynik jej partii w wyborach lokalnych w Hesji. CDU zdobyła w nich 27 proc. głosów, czyli o 11 pkt proc. mniej niż podczas wyborów z 2013 r. Był to najgorszy wynik tej partii w tym landzie od 1962 r. Poparcie dla socjaldemokratycznej partii SPD, rządowego koalicjanta Merkel, spadło w wyborach w Hesji z 30,7 proc. do 19,8 proc. Zieloni zwiększyli je z 11,1 proc. do 19,7 proc. Populistyczna AfD potroiła poparcie w porównaniu z wyborami z 2013 r. i zdobyła 13,2 proc. głosów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA