fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

#RZECZoBIZNESIE: Jakub Bejnarowicz: Te kompetencje są niezbędne dla finansistów

tv.rp.pl
Jest nowa umiejętność oduczenia się wiedzy, którą się zdobyło i nauczenia się na nowo. Mamy tendencję, że kończymy studia, różne kursy i wydaje nam się, że ta wiedza jest aplikowalna do końca kariery zawodowej. Okazuje się, że nie – mówi Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę Instytutu Rachunkowości Zarządczej CIMA oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości, gość programu Marcina Piaseckiego.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości pracuje nad projektem badawczym „Future of Finance".

- Aktualizujemy swoją wiedzę na temat tego, jakie są potrzeby względem osób pracujących w finansach. Badania prowadzimy na bazie przynajmniej 2000 organizacji na świecie. W ostatnim badaniu rozmawialiśmy z 5500 specjalistami w finansach ze 150 krajów - tłumaczył Bejnarowicz.

- Dyskutowaliśmy o tym, jakiego rodzaju kompetencje są i będą niezbędne dla finansistów. To pozwala aktualizować programy studiów, które oferujemy naszym kandydatom – dodał.

Rachunkowość zarządcza

Gość przypomniał, że zazwyczaj kojarzymy rachunkowość z księgowością.

- W dobie digitalizacji taka rachunkowość traci na znaczeniu. Rachunkowość zarządcza to analiza danych finansowych i pozafinansowych pod wsparcie procesów decyzyjnych. Taki ekspert jest zazwyczaj blisko zarządów firm - mówił Bejnarowicz.

Coraz więcej prostych procesów jest przejmowane przez roboty i algorytmy.

- Nasi ludzie skupiają się na zaawansowanej analityce. Chodzi o wykorzystanie informacji w kontekście szerokiego rozumienia biznesu. Dochodzi też umiejętność komunikowania tych informacji – wyliczał gość.

- Trzeba też mieć umiejętności lidera. Nawet na szczeblu operacyjnym pracodawcy wymagają, żeby posiadali umiejętności przywódcze, aby skutecznie wprowadzać nowe rozwiązania w strukturach – dodał.

Bejnarowicz zaznaczył, że do tych kompetencji dochodzą teraz umiejętności cyfrowe.

- Trzeba rozumieć na czym polegają zmiany w automatyzacji i jak aplikować te rozwiązania w finansach – wyjaśnił.

To wszystko jest niezbędne dla decydentów, żeby podejmować szybkie decyzje w szybko zmieniającym się środowisku.

- Finansiści kojarzą się z umiejętnościami technicznymi. Teraz umiejętności współpracy, pracy w grupie, liderskie i komunikacyjne są niezbędne – podkreślił.

Bejnarowicz zaznaczył, że umiejętności cyfrowe wymagają na bieżąco korzystania  z nowych rozwiązań technologicznych.

- Jest też nowa umiejętność oduczenia się wiedzy, którą się zdobyło i nauczenia się na nowo. Mamy tendencję, że kończymy studia, różne kursy i wydaje nam się, że ta wiedza jest aplikowalna do końca kariery zawodowej. Okazuje się, że nie – podkreślił gość.

11 kwietnia w Warszawie odbędzie się druga edycja CFO Strategy & Innovation Summit.

- Będą mówcy z całego świata, wybitni eksperci, dyrektorzy finansowi. Np. z takich firm jak Microsoft czy Oracle. Będą opowiadać jak narzędzia zaawansowanej analityki zostały wdrożone w ich organizacjach – zachęcał Bejnarowicz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA