fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Fortuna Warrena Buffeta przebiła poziom 100 mld dol.

Bloomberg
Majątek najbardziej znanego inwestora po raz pierwszy w historii przekroczył taką barierę. Teraz „Wyrocznia z Omaha" jest jedną z sześciu osób na świecie, których fortuna określona jest liczbą trzycyfrową w miliardach dolarów.

Tylko od stycznia majątek 90-letniego inwestora powiększył się o około 13 mld dol. – wynika z danych Bloomberg Billionaires Index. Źródłem praktycznie całego bogactwa Buffetta jest Berkshire Hathaway. Była to upadająca firma tekstylna, nad którą Buffett przejął kontrolę w 1965 r. Obecnie jest konglomeratem inwestycyjnym o kapitalizacji ponad 600 mld dol. W portfelu ma ponad 90 firm: m.in. udziały w Apple, Bank of America, American Express czy Coca-Cola.

Od początku roku notowania Berkshire wzrosły o około 14 proc., znacznie wyprzedzając S&P 500, który zyskał około 3 proc. To spora zmiana, bo w ciągu ostatnich pięciu lat notowania konglomeratu rosły wolniej niż benchmarku. Buffett zmagał się w ostatnich latach ze znalezieniem dużego celu inwestycyjnego, który mógłby znacząco zwiększyć portfolio konglomeratu. Ostatni impuls do wzrostu notowań Berkshire dał jednak buyback. Od początku roku do połowy lutego wartość skupu akcji wyniosła co najmniej 4,2 mld dol.

Buffett byłby najbogatszym człowiekiem na świecie, gdyby nie jego działalność filantropijna. Miliarder od 2006 r. przeznaczył udziały w Berkshire o łącznej wartości 37 mld dol. na rzecz fundacji Billa i Melindy Gatesów oraz innych instytucji. Obecnie jego majątek wyceniany byłby na 192 mld dol. Dla porównania najbogatszy na świecie Jeff Bezos ma fortunę o wartości 180 mld dol. Buffettowi do piątego na liście najbogatszych Marka Zuckerberga brakuje zaledwie 1 mld USD. Fortuna prezesa Facebooka topnieje w tym roku z powodu wyprzedaży walorów spółek technologicznych, która nie omija również serwisu społecznościowego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA