fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

KNF zakazuje działalności Homepay IP

Fotorzepa, Magda Starowieyska
Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zakazała wykonywania działalności przez podmiot powiązany z Homepay, który rok temu dostał podobny zakaz.

Komisja jednogłośnie zakazała wykonywania przez Homepay IP sp. z o.o. działalności regulowanej polegającej na świadczeniu usług płatniczych w charakterze biura usług płatniczych. Homepay IP występowała w roli agenta Homepay, biura usług płatniczych, któremu w kwietniu ubiegłego roku nadzór zakazał działalności w charakterze biura usług płatniczych.

Biorąc pod uwagę całokształt okoliczności faktycznych i prawnych ustalonych w niniejszej sprawie KNF stwierdziła, że działalność regulowana strony w charakterze biura usług płatniczych jest wykonywana z istotnym naruszeniem przepisów ustawy o usługach płatniczych. KNF stwierdziła rażące naruszenie wynikających z przepisów ustawy obowiązków związanych z prowadzeniem takiej działalności m.in. wobec niezrealizowania przez ten podmiot obowiązków informacyjnych. Chodzi o nieprzekazanie informacji o transakcjach płatniczych wykonanych w I kwartale 2018 r. Hompay IP nie wykonał także wymienionych obowiązków informacyjnych w odniesieniu do II i III kwartału 2018 r. „W niniejszym przypadku przepisy prawa zostały naruszone w sposób ewidentny, zaś naruszenia dokonane przez stronę zostały przez KNF zakwalifikowane jako rażące" - podano w komunikacie.

Wiosną ubiegłego roku Homepay, obsługujący transakcje w sektorze e-commerce, przestał realizować płatności na rzecz swoich kontrahentów. Niedługo po tym KNF wpisała ją ten podmiot na listę ostrzeżeń publicznych. W sprawie toczyły się postępowania, latem klienci i partnerzy Homepay otrzymywali wiadomości od policji z prośbą o przekazanie adresów, które pozwolą wezwać ich na przesłuchania w charakterze pokrzywdzonych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA