fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

KNF ostrzega

Fotorzepa, Michał Walczak
Komisja Nadzoru Finansowego wpisała kolejne dwie instytucję na listę ostrzeżeń publicznych. Chodzi o wykonywanie czynności bankowych i brokerskich bez zgody nadzorcy.

Dzisiaj na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego wpisane zostały dwa podmioty. Pierwszy, działający pod szyldem strony internetowej http://lokaty-inwestycje.com.pl/, z powodu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 171 ust. 1–3 ustawy Prawo bankowe. Chodzi więc o wykonywanie czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF.

Kilka dni temu do naszej redakcji wpłynęły oferty z tej strony. Firma sugerowała, że może zagwarantować stałe oprocentowanie w wysokości do 13 proc. rocznie, lokaty, stabilne inwestycje zarządzane indywidualnie. To nierealne warunki – wystarczy przypomnieć, że średnie oprocentowanie nowych depozytów bankowych (w pełni gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. euro) w ostatnich miesiącach oscyluje wokół zaledwie 1,6 proc. w skali roku (najlepsze lokaty bankowe, często jednak obwarowane różnymi warunkami, dają zwykle nie więcej niż 2,7 proc. rocznie).

Drugim podmiotem, który wpisano na listę ostrzeżeń, jest Kancelaria Finansowa Pyffel & Partners Sp. z o. o. (obecnie - Finansowa Kancelaria Sp. z o. o.) z siedzibą w Warszawie. Powodem jest zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi  (prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia KNF).

Klienci muszą uważać, aby nie dać się złapać na oferty nieuczciwych instytucji właśnie teraz, kiedy wróciła inflacja, która konsumuje zyski z lokat. Ekonomiści spodziewają się, że wzrost cen może dotrzeć za parę miesięcy nawet do ponad 2 proc., co spowoduje, że obecne lokaty zaczną przynosić realną stratę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA