fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rekordowe obroty na rynku walutowym. Już 6,6 bln dol. dziennie

Bloomberg
Obroty na globalnym rynku walutowym wzrosły do rekordowego poziomu 6,6 biliona dolarów dziennie, wynika z raportu Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), na który powołuje się Bloomberg.

Średnie dzienne obroty w kwietniu 2019 zwiększyły się o 29 proc. z 5,1 bln dolarów w tym samym miesiącu 2016 roku. Pod względem dynamiki instrumenty pochodne na waluty zdystansowały rynek spot (transakcje natychmiastowe) i obecnie stanowią one prawie połowę obrotów na światowym rynku.

W okresie trzech lat od poprzedniego sondażu BIS inwestorzy doświadczyli zjazdu, a później silnego odbicia dolara amerykańskiego, który pozostaje najważniejszą walutą świata. Blisko dziewięć na każdych dziesięć transakcji odbywa się z udziałem „zielonego”. Stany Zjednoczone jednak jako centrum operacji walutowych straciły pozycję na rzecz Londynu, który zagarnął 43 proc. aktywności, podczas gdy na USA przypada 17 proc., Udział euro w obrotach zwiększył się do 32 proc., a walut z rynków wschodzących wzrósł do 25 proc. Jen zachował trzecią pozycję, ale jego udział spadł do 17 proc.

Źródło: rp.pl na podst. Bloomberga
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA