fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Fiskus wyłuskał najlepszych informatyków do walki z oszustami

www.minfintech.gov.pl
150 tys. zł i propozycja pracy przy ściganiu przestępców podatkowych – to nagrody dla najlepszych programistów, jakie przyznało Ministerstwo Finansów.

„MinFinTech” to konkurs zorganizowany przez resort finansów adresowany do środowiska IT i CS. Pierwszy etap konkursu odbył się już dwa miesiące temu w trakcie hackathonu HackYeah w Krakowie. Wówczas blisko 2 tys. uczestników mogło wybrać zadanie opracowane przez MF i szukać oszustów VAT-owskich na portalach aukcyjnych. 

Najlepszych informatyków zaproszono do Warszawy, gdzie przystąpili do drugiego etapu. Tym razem otrzymali do rozwiązania dwa zadania: merytoryczne, pozwalające ocenić kompetencje w obszarze finansów i podatków oraz techniczne, weryfikujące umiejętności czysto informatyczne. Pierwsze zadanie polegało na wyłowieniu nierzetelnych podatników, którzy znajdują się w zagranicznych rejestrach i prowadzą w kraju kilka czy kilkanaście firm. Kolejne wymagało stworzenia samouczącego się algorytmu, który będzie w stanie zestawiać ze sobą faktury sprzedażowe i zakupowe. Cel – wyłowienie pustych faktur i identyfikacja fałszywych transakcji.

We wtorek, podczas finałowej gali ogłoszono zwycięzców i laureatów konkursu „MinFinTech”. Pierwsze miejsce zajął zespół Testowa Drużyna (w kategorii biznesowej) oraz zespół PPP (kategoria techniczna).

Laureaci konkursu oprócz nagród finansowych (pula wynosiła 150 tys. zł) otrzymali propozycję pracy w spółce Aplikacje Krytyczne, która dostarcza fiskusowi oprogramowanie do szybkiego identyfikowania i wykrywania nieprawidłowości podatkowych.

- Jestem zbudowany zaangażowaniem i wiedzą uczestników „MinFinTech”. Wysoki poziom merytoryczny pokazali już podczas pierwszego etapu na krakowskim hackathonie. Teraz udowadniają, ze obok pasji mają również gen państwowości i chcą aktywnie oraz z determinacją walczyć z podatkowymi mafiami – komentował Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej podczas finałowej gali konkursu w Warszawie.

- Oba zadania konkursowe okazały się dla uczestników dużym wyzwaniem. W kategorii biznesowej zadania rozwiązały trzy, a w technicznej – pięć z siedmiu zespołów. Oznacza to, że poprzeczkę postawiliśmy wysoko, co bynajmniej nie odstraszyło uczestników, ale ich zmobilizowało. Właśnie takich ludzi szukamy: młodych, zdolnych, niezłomnych w dążeniu do celu – oceniał też Piotr Towarek, prezes spółki Aplikacje Krytyczne.

Laureaci konkursu w kategorii biznesowej:

1.Testowa Drużyna (Jarosław Prochal, Michał Sikora, Łukasz Maj, Kamil Kapka, Paweł Muszyński, Zbigniew Wieczorek)

2. PPP ­(Radek Rochmalski, Michał Maik, Karolina Suślik, Jacek Czarnecki, Marcin, Szołdrowski, Dima Boyko)

3. Miszcze (Bartłomiej Michalski, Adrian Sołtys, Paweł Kozioł, Dawid Misiło).

Laureaci konkursu w kategorii technicznej:

1.PPP ­(Radek Rochmalski, Michał Maik, Karolina Suślik, Jacek Czarnecki, Marcin, Szołdrowski, Dima Boyko)

2.Codeheroes (Maciej Ciołek, Maja Schaefer, Łukasz Kaźmierczak, Tomasz Cichociński)

3.Testowa Drużyna (Jarosław Prochal, Michał Sikora, Łukasz Maj, Kamil Kapka, Paweł Muszyński, Zbigniew Wieczorek).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA