fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rekordowy kwartał Kruka, akcje w górę

Windykator w I kwartale zarobił na czysto 80,1 mln zł. To o 32 proc. więcej niż rok wcześniej. Na starcie notowań kurs akcji Kruka rósł ponad 3 proc.

Tym samym był to najlepszy wynik kwartalny windykatora. Przychody spółki w tym okresie wyniosły 254,2 mln zł, co oznacza wzrost o 58 proc.

- Świetny początek roku istotnie przybliżył nas do realizacji założeń na cały 2017 rok. Pierwszy kwartał upłynął pod znakiem doskonalenia efektywności operacyjnej, bardzo wysokich jak na początek roku inwestycji oraz dalszego rozwoju na rynkach Europy Zachodniej. Inwestycje dokonane poza Polską stanowiły aż 90 procent łącznej kwoty, a spłaty od klientów ponad 50 procent. Spodziewam się utrzymania tego trendu, ponieważ budowa organizacji w nowych krajach wciąż trwa. Prowadzimy intensywną rekrutację we Włoszech i Hiszpanii, w efekcie czego na koniec kwartału zatrudnialiśmy już ponad 200 osób tylko w tych dwóch krajach. Wierzę, że każdy kolejny miesiąc naszej pracy będzie uwalniał dodatkowy potencjał, który tkwi w nowych rynkach – mówi Piotr Krupa, prezes Kruka.

W pierwszym kwartale 2017 roku grupa Kruk kupiła 15 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 3,8 mld złotych za cenę 213,5 mln złotych. To o 234 procent więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku oraz 17 procent wyniku z całego 2016 r. 90 procent inwestycji pochodziło z zagranicy - Rumunii, Czech, Słowacji, Niemiec i Włoch. - Nasza dywersyfikacja geograficzna nabiera rozpędu - instytucje finansowe w całej Europie przejawiają rosnącą skłonność do sprzedaży portfeli wierzytelności. Europejski Bank Centralny w ostatnich miesiącach sugerował, że jego priorytetem na 2017 roku będzie znalezienie rozwiązania dla problemu tak zwanych „złych długów”. Jest to konieczne, ponieważ ich wysokie poziomy grożą stabilności dla systemu bankowego na całym kontynencie. Jesteśmy gotowi na tę ofensywę. Nasze szerokie portfolio geograficzne i produktowe pozwala brać udział w licznych przetargach i dokonywać najlepszych inwestycji. Wsparciem jest też nasza efektywna struktura finansowania oraz miejsce w bilansie na kolejne inwestycje. Ze wskaźnikiem długu netto do kapitałów własnych na poziomie 1,1x jesteśmy najmniej zadłużoną spółką w całej europejskiej branży – dodaje Krupa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA