fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Kawalec: Służba zdrowia zawsze jest deficytowa

tv.rp.pl
Zadłużenie polskich szpitali nie jest tak dużym problemem jak w innych krajach. Tam jakość płacenia jest dużo niższa – mówi Krzysztof Kawalec, prezes Magellana, spółki faktoringowej, specjalizującej się w finansowaniu szpitali, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Kawalec podkreślił, że problem zadłużenia szpitali występuje w całej Europie. - Sektor publiczny z natury jest deficytowy. Zawsze chęć dostarczenia większej wartości dla społeczeństwa przewyższa możliwości budżetów – tłumaczył.

- Porównując sektor medyczny w Polsce do innych państw (Włochy, Hiszpania), zadłużenie polskich szpitali nie jest tak dużym problemem jak w tamtych krajach. Tam jakość płacenia jest dużo niższa – dodał gość.

Zaznaczył, że zawsze będzie tak, że publiczna służba zdrowia będzie wymagała reakcji pomocy ze strony państwa. - Nie ma tak w żadnym kraju, że służba zdrowia funkcjonuje bez reakcji poszczególnych rządów. Zawsze jest deficytowa i wymaga dopłacania – mówił.

Prezes Magellana przyznał, ze biznes finansowy, który prowadzi jest taki sam jak inne biznesy finansowe.

- W krajach bardziej rozwiniętych rynek usług faktoringowych jest bardziej nasycony. Ciągle jesteśmy jeszcze w tyle i będziemy gonić kraje rozwinięte. Zakładamy, że rynek usług faktoringowych powinien rozwijać się w tempie dwucyfrowym, przynajmniej z dwójką z przodu – prognozował.

Kawalec tłumaczył, że Magellan jako samodzielna spółka, która była notowana na giełdzie prezentowała strategię, iż kolejnym krokiem w rozwoju grupy jest albo pozyskanie licencji bankowej, albo znalezienie partnera, który takową ma. - Wybraliśmy łatwiejszy wariant – stwierdził.

- Będąc na giełdzie biznes stał się bardziej wiarygodny i pozyskaliśmy większą wartość finansowania – dodał.

Gość zaznaczył, ze dołączenie do grupy bankowej BFF (Bank Banca Farmafactoring) to łatwiejszy i tańszy dostęp do finansowania. - Bycie w międzynarodowej grupie bankowej daje szereg korzyści, jak dostęp do wiedzy, która została zbudowana w innych krajach, szerszej grupy klientów, wymiana doświadczeń między pracownikami - wyliczał.

Stwierdził, że finansowanie jest kołem napędowym. - Możemy rozszerzyć zakres usług, które świadczymy. Główne założenie jest takie, żeby dalej grupa rosła – mówił.

Kawalec zaznaczył, że sektor medyczny jest historycznie najstarszym biznesem, który prowadzą. - Z tego spółka wyrosła. Rozszerzamy naszą ofertę na inne dziedziny z sektora publicznego jak samorządy. Weszliśmy również na rynek faktoringu dla małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ oferta dla nich jest bardzo płytka – mówił.

Ocenił, że wszystkie linie biznesowe, które realizują są perspektywiczne.

- Możemy dostarczyć ofertę porównywalną z ofertą bankową, a jednocześnie specjalizując się w tym rynku, jesteśmy w stanie bardziej kompleksowo odpowiadać na potrzeby klientów – tłumaczył.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA