fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Nie żyje Jirzi Menzel

Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot. Paul Katzenberger
W Pradze zmarł Jirzi Menzel, zdobywca Oscara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". Reżyser, scenarzysta, aktor. Miał 82 lata.

Urodzony w 1938 roku Jirzi Menzel, absolwent FFAMU (Filmowá a Televizní Fakulta Akademie Muzických Uméní), był uważany za jednego z czołowych twórców czechosłowackiej szkoły filmowej.

Już w wieku 29 lat został laureatem Oscara za swój film na podstawie prozy Bohumila Hrabala "Pociągi pod specjalnym nadzorem" w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. "Pociągi" do dziś uznawane są za jedno z najwybitniejszych osiągnięć czechosłowackiego kina.

Menzel wiele swoich filmów zrealizował na podstawie powieści lub opowiadań Hrabala, m.in. słynne "Postrzyżyny", "Skowronka na uwięzi" czy "Święto przebiśniegu" albo "Obsługiwałem angielskiego króla".

Był m.in. laureatem Złotych Lwów weneckich za "Życie i niezwykle przygody żołnierza Iwana Czonkina" i berlińskiego Złotego Niedźwiedzia za "Skowronki na uwięzi".

Menzel był także aktorem. Zagrał m.in. główną rolę w filmie "Mała apokalipsa" według książki Tadeusza Konwickiego pod tym samym tytułem, w reż. Costy-Gavrasa, czy w "Niedźwiadku" Jana Hřebejka.

O śmierci artysty poinformowała na Facebooku jego żona, Olga Menzelová.

"Nasz ukochany Jiřinko, najodważniejszy ze wszystkich odważnych. Wczoraj wieczorem w naszym domu, w naszych ramionach,Twoje ciało opuściło nasz ziemski świat. Byliśmy zaszczyceni, że mogliśmy towarzyszyć Ci w ostatniej podróży. Twoja miłość do mnie i naszych dziewczynek była miłością, która nie stawia warunków" - napisała żona reżysera.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA