fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

PZ Cormay poszerza ofertę

AFP
Epidemia Covid-19 kiedyś się skończy, dlatego rozwijamy też portfel produktów postcovidowych – zapowiada prezes polskiej firmy.

Dobra passa spółek biotechnologicznych trwa. W poniedziałek wskaźnik branżowy WIG-leki był liderem na warszawskiej giełdzie. Błyszczały takie firmy jak PZ Cormay, Biomed-Lublin oraz Bioton. Największe zwyżki notowała ta pierwsza.

– Jeśli chodzi o pandemię, to nasza spółka jest beneficjentem obecnej sytuacji, ponieważ sprzedajemy testy diagnostyczne na Covid-19 zarówno w Polsce, jak i poza nią. Trudno jednoznacznie ocenić, w którym momencie pandemii jesteśmy. W niektórych krajach fala zachorowań wygasa, inne wciąż są w oku tego cyklonu, i wszyscy nadal dużo wydają na diagnostykę – mówi Janusz Płocica, prezes PZ Cormay. Jego zdaniem trzeba jednak założyć, że ta epidemia kiedyś wygaśnie. – Dlatego rozwijamy też portfel produktów postcovidowych. Będą to m.in. nowe produkty do diagnostyki krwi – zapowiada.

W segmencie analizatorów ponad dziesięć lat temu Cormay postawił na tworzenie własnych produktów, idąc na wojnę z globalnymi graczami.

– To wymagało ogromnych nakładów finansowych i dało spółce ogromny bagaż wiedzy i doświadczenia. Obecnie pracujemy zarówno nad własnymi analizatorami, jak i korzystamy z oferty podmiotów zewnętrznych, sprzedając ich produkty pod naszymi markami – mówi prezes.

Około 85 proc. przychodów spółki pochodzi spoza Polski. Eksport jest mocno zdywersyfikowany.

– Koncentrujemy się m.in. na umacnianiu naszej pozycji w Indiach i Brazylii. Budujemy w tych krajach sieć sprzedaży opartą na zatrudnianych tam przez nas pracownikach – wyjaśnia prezes.

Przy poniedziałkowej cenie akcji kapitalizacja spółki sięga 240 mln zł. Od początku roku urosła, ale nie brak firm biotechnologicznych, które podrożały jeszcze mocniej. Przykładem może być Biomed. Jego wycena zbliża się do 1,8 mld zł, od stycznia zwiększyła się aż 29-krotnie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA