fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

PGE EJ: Wkrótce wniosek o wydanie decyzji środowiskowych dla atomu

123rtf
Atomowa spółka PGE planuje w najbliższych dniach złożyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Jest to wymów europejskich i krajowych przepisów ochrony środowiska. Na obecnym etapie pod uwagę brane są trzy potencjalne lokalizacje elektrowni na terenie trzech pomorskich gmin: „Choczewo" i „Lubiatowo-Kopalino" w gminie Choczewo oraz „Żarnowiec" w gminach Krokowa i Gniewino. Wszystkie te lokalizacje zostały objęte wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej, jako rozważane warianty alternatywne. Wszystkie warianty lokalizacyjne są objęte obecnie badaniami i analizą w zakresie potencjalnych oddziaływań na obszary Natura 2000.

Spółka wyjaśnia, ze w celu wszczęcia procedury środowiskowej przygotowała Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia (KIP). W dokumencie tym przedstawiła informacje m.in. na temat skali i usytuowania inwestycji, ewentualnych wariantów jej realizacji, przewidywanej ilości wody i surowców wykorzystywanych w trakcie budowy i eksploatacji obiektu, a także rozwiązań, które zostaną zastosowane dla ochrony środowiska.

– KIP jest pierwszym oficjalnym dokumentem, przedstawiającym w kompleksowy sposób główne założenia planowanej inwestycji. Chcieliśmy omówić zawarte w nim informacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami – mieszkańcami, władzami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi. Robimy to z własnej inicjatywy, poza formalną procedurą, aby zapewnić wszystkim dostęp do pełnej informacji o poszczególnych etapach projektu – wyjaśnia Maciej Stryjecki, dyrektor Biura Lokalizacji, Infrastruktury i Ochrony Środowiska w PGE EJ 1.

PGE EJ 1 zapowiada jednocześnie, ze w najbliższych dniach złoży do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i wniosek o ustalenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. KIP będzie stanowił załącznik do wniosku.

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej oraz ogólnej opinii Prezesa PAA dot. lokalizacji, PGE EJ 1 wystąpi do wojewody pomorskiego z wnioskiem o wydanie decyzji dot. ustalenia lokalizacji inwestycji. Dysponując tymi postanowieniami inwestor będzie mógł zwrócić się do Ministra Gospodarki o tzw. decyzję zasadniczą dla inwestycji.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA