fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Włochy przeciwko traktatowi UE-Kanada

123RF
Włochy nie ratyfikują traktatu Unii o wolnym handlu z Kanadą — zapowiedział wicepremier Luigi Di Maio. Kanadyjczycy nie przejęli się tym, bo większość niższych stawek obowiązuje od roku

- Wkrótce Kompleksowe Porozumienie Gospodarczo-Handlowe (CETA) trafi do parlamentu i obecna większość odrzuci je i nie ratyfikuje go — powiedział Di Maio w Rzymie. — Każdy przedstawiciel władz, który będzie bronić takich traktatów jak CETA, będzie usuwany ze stanowiska — dodał przywódca Ruchu 5 Gwiazd, rządzącego krajem warz z Ligą Północną.

Porozumienie CETA zaczęło wstępnie obowiązywać od września 2017, musi być zatwierdzone przez 28 krajów Unii i teoretycznie może zostać wypowiedziane, jeśli jeden z krajów powiadomi oficjalnie Brukselę, że odrzuca je.

Kanada twierdzi jednak, że 98 proc. redukcji stawek celnych i barier handlowych weszło już w życie. Przedstawiciel rządu nie przejął się tą wypowiedzią, która jego zdaniem wynika z polityki wewnętrznej i wiąże się z wyzwaniami wobec koalicji ugrupowań prawicowych i lewicowych. — Zaangażowaliśmy się w to i nie zamierzamy w żaden sposób eskalować tej kwestii, bo ma większy związek z włoską polityką a nie z 2 procentami CETA pozostałymi do ratyfikowania — stwierdził.

Z 28 krajów Unii Włochy mają najwięcej produktów żywnościowych z oznaczeniami chronionego źródła pochodzenia (PDO) i chronionego pochodzenia geograficznego (PGI). np. parmigiano reggiano czy prosciutto di Parma. W ramach CETA Kanada uznała ponad 40 włoskich oznaczeń PDO i PGI z łącznej liczby 292. Traktat zniósł stawki celne od dużej liczby towarów, zwiększył dostęp kanadyjskiej wołowinie w Europie i unijnym serom i winom w Kanadzie.

Nie przewidziano debaty we włoskim parlamencie nad ratyfikacją CETA, z pewnością nie dojdzie do tego przed przerwą urlopową w sierpniu. Kraje Unii udzieliły poparcia traktatowi w październiku 2016 i stwierdziły, że jego tymczasowe stosowanie będzie obowiązywać, chyba że nie dojdzie do jego ratyfikacji definitywnie i na stałe po werdykcie trybunału konstytucyjnego albo po formalnej notyfikacji jednego z krajów.

Zwolennicy CETA twierdzą, że zwiększy wymianę handlową partnerów o 20 proc., da unijnej gospodarce dodatkowe 12 mld euro rocznie, a kanadyjskiej 12 mld CAD (9 mld USD). Niektóre organizacje rolników i krytyków zaniepokoiła szybkość rosnącego importu wieprzowiny i wołowiny z Kanady.

Włoskie lobby rolnicze Coldiretti uznało traktat za zły i ryzykowny dla kraju. CETA nie jest pierwszą umową kwestionowaną przez Włochy. Ten kraj opóźnił umowę handlową z Koreą, bo bał się wpływu na włoską motoryzację. Spór o australijskie cło na wysokie pomidory w opuszkach zaszkodził początkowym rozmowom Europy z Australią. Włosi poparli natomiast ostatnio umowę Unii z Japonią.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA