fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Rekordowa suma za obraz Churchilla. Należał do znanej aktorki

AFP
Należący do aktorki Angeliny Jolie obraz autorstwa Winstona Churchilla przedstawiający meczet w Marrakeszu został sprzedany na aukcji w Londynie za 7 mln funtów. To rekordowa suma za obraz tego twórcy i w ogóle za obraz jakiegokolwiek polityka.

Dom aukcyjny poinformował, że nowy właściciel łącznie z prowizją zapłaci ponad 8,2 mln funtów. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek osiągnął obraz namalowany przez tego polityka.

Poprzedni najdroższy obraz Winstona Churchilla został sprzedany za 1,8 mln funtów.

Pejzaż został sprzedany przez syna prezydenta po jego śmierci i kilka razy zmieniał właścicieli. Według mediów Jolie dostała go od swojego ówczesnego partnera Brada Pitta w 2011 roku – informuje CNN.

Wieża meczetu Koutoubia” to jedyny obraz jaki Winston Churchill namalował w latach 1939 – 1945, czyli w czasie trwania II wojny światowej.

Pitt kupił obraz od handlarza antykami Billa Raua, który twierdzi, że syn Roosevelta sprzedał obraz po śmierci prezydenta „filmowcowi”, a następnie trafił na 50 lat do prywatnej kolekcji w Nowym Orleanie.

Churchill zaczął malować dość późno, bo w wieku około 40 lat, po nieudanym ataku morskim podczas I wojny światowej, który kosztował go tytuł Pierwszego Lorda Admiralicji. Mimo to był płodnym twórcą, w ciągu całego swojego życia stworzył ponad 500 płócien.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA