fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Ukraina: Obywatelstwo dla Rosjan prześladowanych politycznie

AFP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret umożliwiający nadawanie obywatelstwa Rosjanom prześladowanym z powodów politycznych oraz osobom z zagranicy, walczącym w konflikcie na wschodzie Ukrainy po stronie rządowej.

Podpisanie przez Zełenskiego dekretu to realizacja jego wcześniejszej zapowiedzi, złożonej po tym, jak w kwietniu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret umożliwiający nadawanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanego Donbasu.

Jak pod koniec lipca informowała "Rzeczpospolita", do tej pory ok. 7 tys. mieszkańców samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej otrzymało rosyjskie paszporty. Kijów ostrzegał, że Ukraińcy otrzymujący rosyjski paszport stracą ukraińskie obywatelstwo. W świetle ukraińskiego prawa posiadanie podwójnego obywatelstwa jest zabronione.

Informacja o podpisaniu dekretu została opublikowana w serwisie internetowym prezydenta Ukrainy. By decyzja Zełenskiego weszła w życie, muszą się nią zająć rząd i parlament, w którym po niedawnych przedterminowych wyborach większość będzie miała prezydencka Sługa Narodu.

Podpisany przez Zełenskiego dekret odnosi się do obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy byli w swoim kraju prześladowani z powodów politycznych. Zainteresowani będą musieli uzyskać od ukraińskiego MSZ, misji dyplomatycznej lub konsulatu zaświadczenie potwierdzające, że byli prześladowane za poglądy polityczne.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA