fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Rusza masowa produkcja irańskiej szczepionki na COVID-19

AFP
Iran rozpoczyna masową produkcję własnej szczepionki przeciw COVID-19 - podała agencja Fars. Do końca lata wyprodukowanych ma zostać kilkadziesiąt milionów dawek preparatu o nazwie COVIran Barekat.

- Myśleliśmy, że zdolność do masowej produkcji osiągniemy w maju, ale doszło do tego w kwietniu, a nasze linie produkcyjne wciąż są ulepszane. Z pewnością w maju dostarczymy Ministerstwu Zdrowia milion dawek szczepionki - powiedział przewodniczący Rady Naukowej ds. Koronawirusa Mohammad Mohbir, cytowany przez Fars.

Mohbir dodał, że w czerwcu wyprodukowanych zostanie 3,5 mln dawek szczepionki COVIran, w lipcu - 12 mln, zaś w sierpniu - 20 mln. Później resort zdrowia ma otrzymywać 25 mln dawek miesięcznie.

Szef rady ds. COVID-19 przekazał, że rozpoczęła się trzecia faza badań szczepionki.

W styczniu prezydent Iranu Hasan Rouhani zapowiadał, że najpóźniej do lata przyszłego roku powszechnie dostępne będą trzy szczepionki przeciw COVID-19, opracowane przez krajowych naukowców z instytutów Barekat, Razi i Pasteura.

W tym tygodniu ogłoszono, że masowa produkcja szczepionki CoV-Pars (Instytut Razi) ma ruszyć pod koniec lata. Zakończyła się pierwsza faza testów preparatu, trwająca dwa miesiące faza druga ma rozpocząć się na początku czerwca z udziałem 500 ochotników - zapowiedział szef instytutu Ali Es’haqi.

Źródło: rp.pl / Fars
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA