fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

PIT i CIT dołują w styczniu

Fotorzepa/Marta Bogacz
Początek roku nie był łaskawy dla budżetu państwa pod względem wpływów z podatków dochodowych. Ratunkiem okazał się VAT.

Wykonanie budżetu państwa po styczniu przyniosło trochę zaskakujących informacji. Po pierwsze wpływy z PIT okazały się mniejsze niż rok wcześniej o 3,6 proc., czyli 0,2 mld zł.

To że dochody z tego podatku będę słabe można było przewidzieć jako efekt reformy PIT (obniżka stawki z 18 do 17 proc., podwojenie kosztów uzyskania przychodów oraz tzw. zerowy PIT dla młodych). Zaskoczeniem może być jednak skala spadków, czyli 3,6 proc. wobec stycznia 2019 r.

Niespodzianką jest także spadek dochodów z CIT, które okazują się mniejsze niż rok wcześniej o 0,1 mld zł, czyli 1,6 proc. Może to po części wynikać z obniżenia aktywności przedsiębiorstwa, ale też zapewne bardzo wysokiej bazy w styczniu 2019 r.

Ratunkiem dla styczniowego budżetu był VAT, który wzrósł o 6,1 proc., czyli 1,3 mld zł w porównaniu ze styczniem rok wcześniej oraz inne wpływy. W sumie dochody budżetu państwa w pierwszym miesiącu roku sięgnęły 40,3 mld zł i były o 1,5 mld zł większe niż rok wcześniej.

Wydatki w tym okresie wyniosły 36,8 mld zł i były o 4,7 mld zł, tj. 14,6 proc. wyższe. W efekcie nadwyżka w budżecie państwa w styczniu wyniosła 3,4 mld zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA