fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wokół nowej fabryki w Szczecinie powstanie klaster firm sektora offshore

123RF
Finał wielkiej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. W poniedziałek na wyspie Gryfia w Szczecinie rusza fabryka morskich wież wiatrowych.

Fabryka Bilfinger MARS Offshore (BMO), w której udziały ma MS TFI należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), zacznie teraz produkcję testową. Ale jeszcze w październiku będzie już produkować fundamenty o wadze 700–900 ton oraz konstrukcje stalowe dla pierwszego odbiorcy: firmy Dong Energy – globalnego lidera w morskiej energetyce wiatrowej. Wartość kontraktu, który będzie realizowany do końca przyszłego roku, liczona jest w dziesiątkach milionów euro.

Wart ponad 500 mln zł zakład BMO zatrudni nawet pół tysiąca osób i docelowo będzie wytwarzał do 80 fundamentów rocznie przy użyciu innowacyjnych technologii produkcji seryjnej. Pozwolą one na zwiększenie produkcji i oszczędność kosztów przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości i standardów bezpieczeństwa. Według Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa PGZ, fabryka może być początkiem budowy nowoczesnego klastra firm offshore.

– Ta budowa to przykład, jak ożywiać biznesowo niewykorzystane wcz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA