Inwestycje w polskie mózgi

Firmy coraz chętniej tworzą centra badawczo-rozwojowe. Cenią kwalifikacje polskich specjalistów.

Aktualizacja: 01.09.2015 23:18 Publikacja: 01.09.2015 22:00

Inwestycje w polskie mózgi

Foto: Bloomberg

Coraz większego znaczenia nabierają w Polsce inwestycje w badania i rozwój. Lubiński KGHM w oparciu o działającą w koncernie jednostkę badawczo-rozwojową tworzy Globalne Centrum Wiedzy mające obsługiwać działalność firmy zarówno w kraju, jak i na zagranicznych rynkach. Ma koordynować i wzmacniać współpracę ekspertów z różnych spółek KGHM, a oprócz realizowania programów badawczych centrum będzie także prowadzić prace projektowe.

W pierwszym okresie centrum będzie dysponować budżetem 50 mln zł rocznie, ale ma również sięgać po środki unijne przeznaczone na wsparcie działalności badawczo-rozwojowej. Obecnie pracuje tam 160 osób, przy czym liczba pracowników będzie się zwiększać. Nowa jednostka zostanie wyposażona w nowoczesną infrastrukturę badawczą, w tym laboratoria zajmujące się m.in. problematyką podziemnego zgazowania węgla brunatnego i zagrożeniami związanymi z głęboką eksploatacja. – Globalne Centrum Wiedzy ma działać zgodnie z łańcuchem wartości: od przeglądu stosowanych na świecie technologii poprzez fazę rozwoju, pilotażu, do projektowania gotowych rozwiązań – tłumaczy Agata Juzyk, dyrektor naczelna ds. badań i innowacji w KGHM.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Deloitte obserwuje dużą niepewność w branży chemicznej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Donald Tusk powoła rzecznika małych i średnich firm. Nieoficjalnie: Kandydatem Artur Dziambor
Biznes
Rekordowe straty Poczty Polskiej. Sytuacja jest coraz gorsza, prezes pisze list
Biznes
Nadchodzi koniec Ciechu. Grupa Sebastiana Kulczyka zmieni nazwę
Biznes
Czego boją się polscy przedsiębiorcy? Już nie niestabilności politycznej