fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pozytywna prognoza dla meblarzy

Fotorzepa, krzysztof mystkowski krz krzysztof mystkowski
W tym roku wzrost eksportu krajowej branży meblarskiej do strefy euro przyspieszy.

Z szacunków ekspertów banku Credit Agricole wynika, że realna dynamika polskiego eksportu mebli do krajów strefy euro zwiększy się do 10,2 proc.  średniorocznie w 2016 roku  wobec 8,4 proc. zanotowanych w poprzednim roku .

- Czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia realnej dynamiki polskiego eksportu mebli do strefy euro w 2016 r. będzie wzrost inwestycji gospodarstw domowych w strefie euro (1,3 proc. średniorocznie w 2016 r. wobec wzrostu o 0,3 proc. w 2015 r.) oraz osłabienie realnego kursu złotego względem euro zwiększające konkurencyjność cenową polskiego eksportu – wyjaśniają autorzy prognozy.

Z kolei w kolejnym 2017 roku  realna dynamika polskiego eksportu mebli do strefy euro obniży się do średniorocznie 9,5 proc. licząc rok do roku, co będzie wynikać ze spowolnienia tempa wzrostu konsumpcji (do 1,5 proc. rok do roku ) i inwestycji gospodarstw domowych (do 0,7 proc.) w strefie euro.  - Wzrost polskiego eksportu będzie ograniczany również przez oczekiwane przez nas umocnienie złotego względem euro. Ponadto głównym czynnikiem w dół dla naszej prognozy dynamiki eksportu mebli w latach 2016-2017 jest dalszy rozwój wydarzeń związany z Brexit – dodają eksperci banku Credit Agricole.

Jak przekonują eksperci Credit Agricole w najbliższych latach strefa euro pozostanie głównym odbiorcą polskich mebli, a importerzy spoza Unii Europejskiej nadal będą mieli marginalne znaczenie dla dynamiki eksportu branży meblarskiej.

Wartość eksportu polskiej branży meblarskiej w 2015 roku przekroczyła 8,6 mld euro, wobec 8 mld euro rok wcześniej. Eksport mebli stanowi około 6 proc. całego polskiego eksportu. Tak jak w przypadku całej gospodarki także produkty z branży meblarskiej trafiają głównie na rynek niemiecki (około 40 proc. całego eksportu).

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA