fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rządowe wsparcie dla radarów

Bloomberg
Dzięki wsparciu Skarbu Państwa należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej warszawska spółka PIT-Radwar zbuduje najnowocześniejsze w regionie instalacje do prób wojskowych systemów radiolokacyjnych nowej generacji.

Specjalna komora bezechowa do testowania radarów będzie kosztować w sumie 44 mln zł i ma być gotowa do końca tego roku.

Ponieważ inwestycja jest ważna dla bezpieczeństwa państwa, udzielone przez rząd wsparcie nie ma charakteru pomocy publicznej i odbywa się poprzez dokapitalizowanie elektronicznej spółki wchodzącej w skład PGZ.

W piątek przedstawiciele zarządu PGZ i resortu Skarbu podpisali umowę o objęciu przez Skarb Państwa akcji nowej emisji w podwyższonym kapitale zakładowym Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. w związku z kolejną transzą wsparcia ( to 20,4 mln zł ) MSP dla radarowego projektu. Uruchomione środki pochodzą środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców a wsparcie wynika z umowy w sprawie dofinansowania radiolokacyjnej inwestycji zawartej pomiędzy MSP a PGZ w lipcu 2015 r. Uzgodniono wówczas, że innowacyjny projekt zasilony zostanie w trzech ratach.

Pierwsza transza dokapitalizowania w wysokości 12.3 mln zł została wypłacona spółkom we wrześniu zeszłego roku. -Budowa i uruchomienie stanowiska do badania anten w komorze bezechowej jest ważnym projektem inwestycyjnym w segmencie radarów wojskowych wykorzystujących anteny nowej generacji - podkreślał w piątek, po podpisaniu umowy, prezes PGZ Arkadiusz Siwko.

Objęcie przez Skarb Państwa akcji serii J nie spowoduje znaczącej zmiany w strukturze właścicielskiej PGZ. Operacja podniesie o 0,24 proc udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym PGZ .Kapitał zakładowy spółki wynosić będzie teraz 5.3mld zł.

Resort skarbu ujawnił, że w podobny sposób jak PIT-Radwar wspierane są też inne spółki należące do narodowego koncernu zbrojeniowego, m.in. skarżyskie, amunicyjne Mesko, artyleryjskie centrum Huta Stalowa Wola i producent materiałów wybuchowych Nitro-Chem S.A.

Polska Grupa Zbrojeniowa to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 kluczowych spółek z branży obronnej, stoczniowej i nowych technologii, osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Zatrudnia 15,3 tys. pracowników.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA