fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Większość francuskich firm będzie musiała opuścić Iran

Bloomberg
Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział, ze większość francuskich firm będzie musiała opuścić Iran, po tym jak USA przywróciły sankcje wobec tego kraju.

Minister Le Maire powiedział francuskiej telewizji, że "nie będą mogły zostać, ponieważ musiałyby płacić za produkty, które dostarczają i produkują w Iranie, a nie można za nie płacić, ponieważ nie ma suwerennej i autonomicznej europejskiej instytucji finansowej".

Do niedawna Iran większość transakcji międzynarodowych przeprowadzał w dolarach. Jednak w kwietniu tego roku rząd w Teheranie zapowiedział, że przechodzi w transakcjach eksportu ropy naftowej i gazu na euro.

Le Maire podkreślił, że „Stany Zjednoczone nie powinny być policjantem gospodarczym świata”, a kraje europejskie musza zbudować suwerenne finansowe instytucje europejskie, które umożliwiałyby finansowanie przedsięwzięć pomiędzy „firmami francuskimi, włoskimi, niemieckimi, hiszpańskimi i z każdego kraju na świecie”. Francuski minister podkreślił, ze od Europejczyków zależy wolna i suwerenna decyzja z kim chcą handlować – informuje AFP.

Przedstawiciele rządów Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii zaapelowali do administracji Trumpa, by zwolniła firmy unijne działające w Iranie z sankcji. Zaapelowali też by nie odcinać Iranu od dostępu do międzynarodowego systemu wymiany informacji o przelewach bankowych SWIFT.

Kilka francuskich firm, m.in. grupa PSA już ogłosiło, że przygotowuje się do wycofania z Iranu. Także firma naftowa Total poinformowała, że nie ukończy dużego projektu gazowego w tym kraju, rozpoczętego w lipcu 2017 roku, jeśli USA nie uchylą sankcji.

Na pozostanie w Iranie zdecydował się natomiast koncern Renault. Prezes koncernu Carlos Ghosn powiedział, że jego firma zostaje, nawet jeśli będzie to oznaczać działanie na tym rynku na mniejszą skalę.

Na początku maja tego roku administracja Donalda Trumpa ogłosiła wycofanie się z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem z 2015 roku i postanowiła przywrócić sankcje wobec Teheranu, także wszystkich przedsiębiorstw powiązanych z tym krajem, dając im od 90 do 180 dni na wycofanie się z Iranu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA