fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Egzamin zawodowy 2021: prawo karne dla przyszłych adwokatów i radców prawnych

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Pierwszy dzień zmagań za zdającymi. Nie obyło się bez niespodzianek. W niektórych komisjach, jak ustaliła „Rzeczpospolita", były problemy z dostępem do systemu informacji prawnej, bo nie działał sprawnie.

We wtorek przyszli adwokaci i radcy prawni rozwiązywali zadania z prawa karnego. W środę druga część z zadaniami z prawa cywilnego.

We wtorek zarówno u adwokatów, jak i u radców należało napisać apelację. U adwokatów sprawa dotyczyła naruszenia nietykalności cielesnej. Główny bohater – Piotr Chodak – został oskarżony m.in. o pobicie oraz znieważenie funkcjonariusza. Do jednego z zarzutów, pobicia, nie przyznał się. Zdający uznali, że nie było to trudne zadanie.

Czytaj też:

Najlepiej rozwiązywać kazusy

Podobnie ocenili radcy prawni kazus na ich egzaminie. Dotyczył przestępstwa oszustwa pozostającego w zbiegu z posługiwaniem się podrabianym dokumentem w warunkach recydywy.

Egzaminy odbyły się w podwyższonym trybie sanitarnym – zgodnie z wytycznymi ministra sprawiedliwości i głównego inspektora sanitarnego. Zdający mieli obowiązek zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej, a także gdy mieli zamiar opuścić zajmowany stolik (by np. skorzystać z komputera zaopatrzonego w system informacji prawnej).

Z zaleceń wynikało, by stoliki dla zdających oraz komisji egzaminacyjnej w sali były ustawione w taki sposób, by między zdającymi i członkami komisji zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.

Czas na rozwiązanie zadań podczas egzaminów adwokackiego i radcowskiego z prawa karnego, cywilnego i gospodarczego ustalono na sześć godzin. W ostatnim bloku, prawa administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu i etyki, egzaminowani mają osiem godzin na rozwiązanie kazusów.

W całej Polsce do egzaminu adwokackiego dopuszczono 1788 osób, a do radcowskiego 2550.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA