Jest nowa lista polskich uczelni najlepiej uczących prawników

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało podsumowanie wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze za 2022 rok.

Publikacja: 01.03.2023 11:14

Jest nowa lista polskich uczelni najlepiej uczących prawników

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek / rp.pl

Resort sprawiedliwości podkreśla, że egzaminy cieszą się ogromnym zainteresowaniem absolwentów studiów prawniczych. Świadczy o tym m.in. fakt, że ukończenie aplikacji i zdanie państwowego egzaminu zawodowego jest najczęściej wybieraną drogą uzyskania uprawnień do wykonywania zawodów adwokata, radcy prawnego, notariusza czy komornika sądowego.

W 2022 roku do egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą przystąpiło łącznie 5806 osób z 51 polskich uczelni (23 publicznych i 28 niepublicznych) oraz 8 uczelni zagranicznych. Egzaminy zdało 2550 osób, czyli 44 proc. kandydatów. Spośród 6 082 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2022 roku do tych egzaminów przystąpiło 2 686 osób - czyli ok. 40 proc.

Czytaj więcej

Kto najlepiej przygotowuje do aplikacji prawniczych? Są nowe dane MS

Jak zauważa MS, wyniki egzaminów absolwentów uczelni prawniczych to cenne źródło informacji, pozwalające ocenić jakość przygotowania do tych egzaminów przez uczelnie.

Od 2008 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości sporządzana jest szczegółowa analiza wyników oraz profilu kandydatów na aplikacje. Wyniki co roku prezentowane są na konferencji Ministra Sprawiedliwości z dziekanami wydziałów prawa oraz z władzami samorządów prawniczych. Wnioski są przedmiotem dyskusji z przedstawicieli tych środowisk. Na tegorocznej konferencji przedstawiono m.in. analizę stopnia trudności pytań i profilu osób przystępujących do egzaminów na aplikacje oraz porównanie wyników uzyskanych przez absolwentów poszczególnych uczelni.

Najlepsze rezultaty spośród największych uczelni osiągnęli, podobnie jak w latach wcześniejszych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, spośród których egzamin zdało 67,7 proc. kandydatów. Tuż za nimi byli absolwenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (55 proc. ), absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (52,9 proc.) i Uniwersytetu Warszawskiego (51 proc.).

Ministerstwo Sprawiedliwości

Spośród uczelni z mniejszą liczbą absolwentów najlepsze były osoby, które ukończyły Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – 58,5 proc. spośród przystępujących do egzaminu uzyskało wynik pozytywny.

W przypadku absolwentów 2022 r. najlepsze wyniki osiągnęli również absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego (82,6 proc.), absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (72,2 proc.), Uniwersytetu Śląskiego (66,3 proc.) i Uniwersytetu Gdańskiego (66,1 proc.).

Ministerstwo Sprawiedliwości

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną organizowane są przez Ministra Sprawiedliwości od 2006 r., a na aplikację komorniczą - od roku 2008. Egzaminy na aplikacje sędziowską i prokuratorską przygotowywane i przeprowadzane są przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Od roku 2006 r. do egzaminów na wszystkie aplikacje samorządowe przystąpiło łącznie ponad 154 tys. osób, spośród których wynik pozytywny otrzymało 72 tys. (46,6 proc.).

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta