31 stycznia w całym kraju zbierano pieniądze w ramach 29. finału WOŚP. Zebrano rekordową kwotę 127 495 626 zł. - Za te pieniądze zrealizujemy zakup najnowocześniejszych urządzeń - oświadczył prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

W mediach społecznościowych opublikowane zostało nagranie incydentu, do którego doszło w trakcie zbiórki przed kościołem św. Szczepana w Krakowie. Na filmie widać było księdza, który w ostrych słowach przepędzał wolontariuszkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprzed świątyni. Parafia przeprosiła za "niewłaściwe zachowanie kapłana diecezji odesko-symferopolskiej".

Dowiedz się więcej:
Kapłan do wolontariuszki WOŚP: Wara stąd! Parafia przeprasza

W czwartek w opublikowanym na łamach portalu Więź.pl oświadczeniu popierającym działania WOŚP grupa duchownych wyraziła "ubolewanie i zwyczajny ludzki wstyd z powodu niewłaściwego traktowania wolontariuszy WOŚP przez część ludzi Kościoła". Według autorów, co roku dochodzi do incydentów, które są "nie tylko gorszącym zaprzeczeniem postawy ewangelicznej, ale również bulwersującym brakiem elementarnych zasad kultury".

"Jako duchowni pracujący w różnych środowiskach pragniemy wyrazić szczerą wdzięczność panu Jerzemu Owsiakowi i wszystkim osobom zaangażowanym w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy za ich pracę i entuzjazm" - głosi tekst,w którym "szczególne słowa uznania za serce wkładane w działania Orkiestry" skierowano do wolontariuszy.

Autorzy oświadczyli, że z niepokojem dostrzegają "wiele działań i słów, które w ostatnich latach zmierzają konsekwentnie do obniżenia zaufania społecznego, jakim słusznie cieszy się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy".

"Z bólem patrzymy na próby zdyskredytowania jednej z największych w naszym kraju organizacji charytatywnych. Coroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jeszcze do niedawna był jednym z nielicznych wydarzeń łączących niemal wszystkich Polaków. Ze smutkiem stwierdzamy, że również w tej sprawie Polacy zostali podzieleni na wrogie sobie grupy" - czytamy.

Czytaj także:
Owsiak: Nie jesteśmy świrami, którzy mówią, że aborcja ma być na pstryknięcie

W tekście podkreślono, że wielu księży od początku istnienia WOŚP włącza się w jej działania. "Pragniemy wyraźnie przypomnieć, że chociaż każdy człowiek ma prawo do własnej opinii, to nikt nie ma prawa krzywdzić innych kłamstwem, powielaniem półprawd i rozpowszechnianiem na ich temat nieprawdziwych informacji. Dlatego stanowczo sprzeciwiamy się kierowaniu insynuacji pod adresem pana Jerzego Owsiaka i przedstawianiu działań podejmowanych przez jego fundację jako niegodnych zaufania" - napisali autorzy.

Pod tekstem oświadczenia w "Więzi" podpisało 41 duchownych, m.in. o. Maciej Biskup OP, o. Paweł Gużyński OP, ks. Grzegorz Kramer SJ, ks. Kazimierz Sowa, ks. Andrzej Stefański, ks. Andrzej Szostek i ks. Alfred Wierzbicki.