#RZECZoPOLITYCE: Mateusz Kijowski o planach KOD

Prowadzący program red. Jacek Nizinkiewicz zapytał gościa czy rozumie deklarację lidera PO Grzegorza Schetyny, który zapowiedział, że Platforma pójdzie w kierunku liberalnego-konserwatyzmu. - Nie do końca, ale też nie muszę – odpowiedział Kijowski. - Być może sam Schetyna nie wie do końca, o co mu chodzi – dodał.

Lider Komitetu Obrony Demokracji nie chciał jednoznacznie przesądzać jakie będą dalsze losy PO. - Albo im się uda, albo się zakręcą i znikną – mówił.

Zapowiedział, że KOD nie jest i nigdy nie stanie się partią. - My staramy się łączyć, ale sami nie wchodzimy na poziom programowy – powiedział Kijowski.

Red. Nizinkiewicz pytał czy KOD słabnie, biorąc pod uwagę coraz mniej liczne w ostatnim czasie manifestacje organizowane przez Komitet. - To fajnie, że się o nas mówi, ale błędnie – komentował Kijowski. Według niego liczba uczestników nie jest kluczowa, tylko sam sprzeciw wobec złych decyzji władzy. Poza tym nie na każdą manifestację KOD jednakowo się mobilizuje.

Lider Komitetu powiedział, że ostatni okres działacze poświęcają na sprawy organizacyjne wewnątrz ruchu. - KOD nie gaśnie. Zajmujemy się pracą nad uporządkowaniem siebie wewnętrznie – powiedział Kijowski.

Gość #RZECZYoPOLITYCE mówił także o planach KOD w najbliższych miesiącach. - Będę startował w wyborach na przewodniczącego i mam nadzieję, że wygram – mówił lider Komitetu. Dodał, że nie wie czy będzie miał konkurenta, ale specjalnie nie będzie go sobie szukał. – Wybory przewodniczącego odbędą się prawdopodobnie w październiku, ale najpierw we wrześniu będą wybory w regionach.

- Półtora tygodnia temu to było 3,5 tys. zarejestrowanych członków, którzy płacą składki – powiedział Kijowski o liczbie osób działających w KOD. Zapewnił, że nadal dołączają kolejni.

Lider ruchu powiedział, że KOD nie zamierza włączać się w temat refundacji in vitro, to jest zadanie dla partii, a decyzje zależą od poszczególnych miast. - Miejsce dla KOD jest tam gdzie jedna partia próbuje narzucać wszystkim swoje rozwiązania – mówił Kijowski.

Zapowiedział, że kolejna manifestacja będzie związana z tematem porozumień sierpniowych. – Odbędzie się na przełomie sierpnia i września – mówił lider KOD. - 24 września będziemy organizować pewne wydarzenie, ale jeszcze trwają prace organizacyjne – dodał.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Kijowski mówił, że KOD nie będzie zajmował się w Europie lobbingiem, ale  być może rozszerzy swoje działania poza Polskę. - Mamy coraz więcej sygnałów, że problemy z demokracją nie są tylko w Polsce, może będziemy rozszerzać działania na inne kraje europejskie – powiedział gość. Dodał, że w tej chwili jeszcze nie ma sprecyzowanych planów.