Wojewoda Jacek Sasin (PiS) już szykuje się do odejścia. Ma zapewnioną posadę w Pałacu Prezydenckim – będzie tam doradcą ds. kombatantów. Platforma miała kilku kandydatów na jego miejsce. Wśród nich wymieniano najpierw burmistrza Wawra Jacka Duchnowskiego, potem burmistrza Mokotowa Roberta Soszyńskiego (ale odmówił). Pojawiało się też nazwisko Olgierda Dziekońskiego, byłego wiceprezydenta Warszawy (ale dostanie posadę w Ministerstwie Infrastruktury). Ostatecznie premier wybrał Kozłowskiego, z którym przyjaźni się od czasu studiów i który doradzał mu w ostatnich wyborach prezydenckich.

Kozłowski wywodzi swój polityczny życiorys ze środowiska gdańskich liberałów. W latach 90. był rzecznikiem rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego, a potem dyrektorem generalnym Urzędu Rady Ministrów w rządzie Hanny Suchockiej.

Rok temu kierował kampanią wyborczą Hanny Gronkiewicz-Waltz. Nominację na wojewodę ma dostać najprawdopodobniej w czwartek. Już dziś na sesji sejmiku złoży rezygnację z funkcji wicemarszałka.