- Szkoda, że, podobnie jak niemieckie Oktoberfest – największe na świecie święto piwa – nasze święto nie nabrało w nowych czasach Zjednoczonej Europy rozmachu międzynarodowego, środkowoeuropejskiego kolorowego Cydr-Festiwalu: święta powszechnie już znanego i wytwarzanego w Polsce napoju z rodzimych jabłek. Ale pozostaje, jak przed rokiem i wcześniej, barwnym, rozśpiewanym, wesołym krajowym supermarketem ulicznym – zachęca profesor nadzw. dr hab. Eugeniusz Szwonek, nauczyciel akademicki Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Skierniewicach.

Doroczne Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw było w 2011 roku wyróżnione przez Regionalną Organizację Turystyczną obowiązującym przez dwa lata certyfikatem najlepszego produktu turystycznego województwa łódzkiego.

Dwie pierwsze edycje święta, w 1977 i 1978 roku, miały charakter lokalny, a ich celem było eksponowanie dorobku naukowego istniejących w Skierniewicach dwóch Instytutów: Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka, oraz Instytutu Warzywnictwa im. Emila Chroboczka, połączonych później w Instytut Ogrodnictwa. Od 1979 roku ŚKOiW jest imprezą ogólnopolską, która się odbywa we wrześniu.

Ogólny charakter i nazwa skierniewickiego Święta Kwiatów Owoców i Warzyw nie zmieniały się istotnie w ciągu lat – na krótko Święto zostało przemianowane na dożynki ogrodnicze. W logo Święta przybył czerwony kwiatek, na rogatkach miasta – piktogramy informujące, że wjeżdżamy do stolicy nauk ogrodniczych, zaś w programie – konkurs na szarlotkę, nazwaną, od nazwy miasta, skierlotką. Nowością w tegorocznej edycji będzie sprzedaż szarlotki w formie lodów.

Clou Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw jest zaprezentowanie kwiatów, warzyw i owoców z podkreśleniem nowych, opracowanych w środowisku naukowym w Skierniewicach, odmian: surfinii, wielu odmian jabłek, ogórka kolczastego Kiwano, pieczarek: białej i brązowej portobello, a także dorobku działkowiczów, oferty hodowców pieczarek w połączeniu z degustacją potraw z grzybów oraz trendów w szkółkarstwie.

ŚKOiW jest też forum wymiany doświadczeń z dziedziny odmian, sposobu uprawy, zakładania plantacji i fachowego doradztwa dla dużych plantatorów i działkowiczów (ci ostatni mogą się na przykład dowiedzieć, jak się pozbyć na działce kreta). Podczas Święta można zakupić broszury z poradami, pamiątki z regionu, a nade wszystko materiał szkółkarski.

Tradycją jest udostępnienie do zwiedzania podczas Święta znajdującej się w nowozrewitalizowanym parku miejskim zabytkowej Osady Pałacowej, siedziby dyrekcji Instytutu Ogrodnictwa.

Od kilkunastu lat stałym punktem programu Święta jest też zwiedzanie zabytkowego obiektu – parowozowni, najstarszej zachowanej na szlaku Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Obiektem się opiekuje Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które w najbliższy weekend zaprasza na specjalne dni otwarte z wstępem o godz. 12, 13, 14 i 15.

Znaczenie kolejnictwa w rozwoju 50-tysięcznych Skierniewic – o mieście się mówiło, że jest miastem kolejarzy - podkreśla okazały dworzec kolejowy, po rewitalizacji nazywany w lokalnej prasie pałacem kolejowym. Również wart zwiedzenia.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ