W czwartkowe południe dolar kosztuje 3,95 zł, a euro 4,30 zł. Kursy obu walut rosną w zestawieniu ze złotym o około 0,3 proc. Tym samym dolar oraz euro odrabiają środowe umocnienie złotego, które można było zaobserwować po ogłoszeniu decyzji przez RPP.

Waluty czekają na decyzję EBC

Uwaga inwestorów skupia się dziś na kursie EUR/USD w oczekiwaniu na decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Według oczekiwań, stopy procentowe w strefie euro mają spaść o 0,25 pkt proc., a stopa depozytowa ma spaść z 4 proc. do 3,75 proc. Od połowy kwietnia kurs EUR/USD zwyżkuje, ale ostatnio nie jest w stanie wybić się powyżej 1,09. Ogłoszenie EBC zaplanowane jest na 14:15.

Przemysł w Europie tkwi w recesji, to argument za cięciem stóp w EBC

"Podstawy do obniżki stóp procentowych są dosyć mocne i wyraźne: indeksy PMI sugerują, że europejski sektor przemysłowy znajduje się w recesji, produkcja przemysłowa nadal spada w ujęciu rok do roku, wzrost PKB jest powolny, a inflacja znacznie spowolniła w kierunku celu na poziomie 2%. Ponadto członkowie EBC jasno komunikowali, że czerwiec jest odpowiednim momentem na pierwszą obniżkę stóp, biorąc pod uwagę ostatnie dane makroekonomiczne" - czytamy w komentarzu XTB.